Platy politikov sa opäť zmrazia, úspora má byť vyše tri milióny

Ústavní činitelia budú mať zmrazené platy aj v budúcom roku. Platy na úrovni roku 2011 budú mať poslanci, prezident, premiér a členovia vlády či predseda a podpredsedovia kontrolného úradu.

10.11.2015 18:00
debata (24)

Vzťahuje sa to aj na plat riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii v služobnom úrade, ktorým je ministerstvo, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorých platové pomery sú naviazané na platové pomery poslanca. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorú v utorok schválil parlament.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra rezort pokračuje v snahe o postupné znižovanie deficitu verejnej správy a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu a preto je potrebné aj v roku 2016 pokračovať v konsolidačných opatreniach.

Zmrazovanie platov sa na budúci rok nebude týkať sudcov a prokurátorov. Kažimír vysvetlil, že sa tak chceli vyhnúť napadnutiu zmrazovania platov na ústavnom súde ako v minulých rokoch, predpokladaný hospodársky rast v roku 2016 vyšší ako tri percentá zároveň nemožno označiť za krízové čísla. Budúcoročné zmrazovanie platov ústavných činiteľov by malo priniesť úsporu 3,06 mil. eur. Ak by sa zmrazili aj platy sudcov a prokurátorov, štátna kasa by podľa ministra financií ušetrila ďalších osem až deväť miliónov eur.

Vládny Smer zároveň pozmeňujúcim návrhom obmedzil počet poslaneckých asistentov na troch. Jeden asistent po novom nebude môcť pracovať naraz pre viacerých poslancov, ale len pre jedného poslanca. Poslanecký asistent zároveň musí mať ukončené minimálne úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie.

Obmedzením počtu poslaneckých asistentov podľa Pavla Zajaca z KDH Smer reagoval „na tupinu“ deviatich vlastných vládnych poslancov, ktorí si objednali a platili ako poslaneckú asistentku kaderníčku. Zmena zákona podľa opozície poškodí poslanecké kluby v práci, napríklad vo viacerých stranách pripravoval jeden asistent zákony pre viacerých poslancov. Poslanci môžu na asistentov a kanceláriu minúť spolu najviac 2 077 eur mesačne, tento údaj sa nemení.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #platy #poslanci #zmrazenie platov