Pellegrini pre Jobbik mení zákon o politických stranách

Na Slovensku budú môcť pôsobiť politické strany a politické hnutia, ktoré sú zriadené podľa zákona o politických stranách a hnutiach a práva Európskej únie. Stranám a poslancom za strany, ktoré nie sú zriadené podľa tohto zákona, sa zakazuje zriaďovať na území SR ich kancelárie.

11.11.2015 19:29
Peter Pellegrini Foto: ,
Predseda NR SR Peter Pellegrini.
debata (18)

Uvádza sa to v pozmeňujúcom návrhu, ktorý v závere druhého dňa 58. schôdze predložil predseda parlamentu Peter Pellegrini k návrhu zákona o zrušení Fondu národného majetku SR. Pellegrini to odôvodnil faktom, že tento zákon nadobúda účinnosť 15. decembra, rovnako by mal nadobudnúť účinnosť aj pozmeňujúci návrh.

Predseda parlamentu zmenou legislatívy reaguje na otvorenie poslaneckej kancelárie poslanca maďarského parlamentu a podpredsedu strany Jobbik Istvána Szávaya v Dunajskej Strede. Ak strana alebo jej poslanec budú na Slovensku pôsobiť v rozpore so slovenskými zákonmi, budú môcť dostať sankciu od 600 do 3 500 eur.

„Na Slovensku je vítaný ktorýkoľvek príslušník iného štátu, politik hociktorej politickej strany, pokiaľ príde oficiálne na návštevu alebo na dovolenku, každý bude milo privítaný a bude o neho postarané, ale otváranie kancelárií a presadzovanie svojich politických myšlienok na území nášho štátu je neprípustné,“ povedal v rozprave Pellegrini.

Zriadenie poslaneckej kancelárie poslancom maďarského parlamentu na Slovensku podľa predsedu NR SR nemá nič s dobrými vzťahmi medzi SR a Maďarskom. „Považujem za vhodné a potrebné, aby sme ako krajina reagovali vždy okamžite a rázne na akúkoľvek formu provokácie a dali jasne najavo, že takéto konanie si na území SR neželáme, bez ohľadu na to, z akej krajiny a kto takú provokáciu chcel robiť,“ konštatoval Pellegrini.

Pozmeňujúci návrh má podľa jeho slov za cieľ deklarovať princípy suverenity SR. V Dunajskej Strede si otvoril svoju kanceláriu poslanec maďarského parlamentu a podpredseda strany Jobbik István Szávay.

Jobbik chce postupne otvárať poslanecké kancelárie aj v ďalších štátoch, kancelária na Slovensku je zatiaľ prvá mimo Maďarska. Ľudia žijúci na Slovensku sa môžu prísť do kancelárie porozprávať o svojich problémoch a skúsenostiach, mnoho ľudí z južného Slovenska napríklad v Maďarsku pracuje alebo študuje, tento okruh problémov považuje Szávay za taký, ktorý by ako poslanec maďarského parlamentu mohol pomáhať riešiť. Inak chce predovšetkým zbierať informácie o tom, čo ľuďom na juhu chýba a čo považujú za problematické.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #zákon #Jobbik #Peter Pellegrini