Aliancia Fair-play a občianske združenie Via Iuris dnes už po ôsmy raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana trom príbehom statočných ľudí. Laureátmi ocenenia Biela vrany 2015 sa stali „lekári, ktorí zatriasli vládou, reportér, ktorý nielen dokumentuje, ale aj mení a aktívny kňaz z okraja“. Informoval o tom za tím Bielej vrany Fero Pauliny z Aliancie Fair-play. Ocenenia za dlhodobý prínos získali – kňaz Anton Srholec a reportér a fotograf Andrej Bán a taktiež chirurg Alan Suchánek a sestrička Magdaléna Kovačovičová z piešťanskej nemocnice. Ocenenia príbehom statočných ľudí odovzdali po ôsmy raz dnes po 17:00 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.
Ako informovali organizátori ocenenia Biela vrana v tlačovej správe k laureátom 8. ročníka ceny, Anton Srholec je rímsko-katolícky kňaz, salezián, dlhoročný predseda Konfederácie politických väzňov a zakladateľ resocializačného centra Resoty. Pre svoju túžbu študovať teológiu v zahraničí bol prichytený pri úteku a uväznený na 10 rokov v extrémne ťažkých podmienkach, čo mu vážne podlomilo zdravie. Neskôr mu umožnili pobyt v Taliansku, kde bol pápežom aj vymenovaný za kňaza. Kňazské povolanie však nemohol vykonávať a nakoniec mu štát odobral aj súhlas na pôsobenie v duchovnej správe. Po revolúcii mu arcibiskup Ján Sokol súhlas neobnovil a Anton Srholec nemôže doteraz verejne kázať v kostoloch. Od roku 1992 pomáha ľuďom bez domova, pre ktorých založil resocializačné centrum Resoty. Zároveň je veľmi aktívnym občanom a kritikom pomerov v cirkvi. Už počas komunizmu prispieval do samizdatov a podpísal petíciu za prepustenie trestne stíhaných františkánov. Aj po revolúcii sa pravidelne zapája do spoločenskej diskusie i rôznych demonštrácií ako všeobecne akceptovaná morálna a spoločenská autorita. V rozhovoroch často zdôrazňuje hodnotu a potrebu slobody. V súčasnosti je vážne chorý, bojuje s rakovinou.
Andrej Bán je známy slovenský fotograf a reportér. Fotografuje pre renomované časopisy doma aj v zahraničí, v ostatnom období najmä pre časopis .týždeň. Je autorom dvoch výrazných fotokníh – Iné Slovensko a Kosovo. Je tiež autorom námetu dokumentárnych filmov Tisove tiene a My zdes. „Andrej cíti vzácnosť a potrebu klasickej reportáže i v časoch, kedy sa informácie zdajú byť zdanlivo dostupné. – ‚Som asi zo starej školy, vyznávam zásadu cestovať, hovoriť s ľuďmi osobne, byť pre čitateľa tým povestným okom a uchom, cez ktoré sa dozvie príbehy‘, cituje oceneného fotografa tlačová správa k Bielej vrane 2015. Andrej Bán je podľa poroty "výnimočný tým, že neposkytuje verejnosti len svedectvo o problémoch, ale pokúša sa ľuďom aj aktívne pomáhať či hľadať riešenia problémov, ktoré mapuje“. Sám hovorí, že cíti „silnú potrebu pomôcť adresne ľuďom v núdzi, pretože reportáže ani fotografie nie sú konkrétnou pomocou“. Bán v roku 1999 s priateľmi založil humanitárnu organizáciu Človek v ohrození a dlhé roky pôsobil v jej vedení. V minulosti naštartoval alebo ako líder pomohol riešeniu viacerých humanitárnych kríz doma aj v zahraničí, rozbiehal historicky jednu z najúspešnejších zbierok pre obete tsunami v Ázii, zasadil sa o koordináciu organizácií po ničivých povodniach na východe Slovenska. Ako prvý novinár sa venoval aktuálnej utečeneckej kríze v Európe a roky podrobne mapoval konflikt v Kosove.
Chirurg Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová sa ako členovia Správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch postavili na jeseň 2014 proti nákupu predraženého CT prístroja, ktorý mala dodať firma s vlastníkmi z Cypru a Belize, s minulými väzbami na bývalého predsedu NR SR Pavla Pašku. Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov i zrušeniu samotného nákupu. Ocenení podnikli aj právne kroky proti nezákonnej zmene správnej rady nemocnice. Vyšetrovateľ prednedávnom v prípade obvinil ôsmich ľudí. Obaja laureáti zdôrazňujú potrebu zasadiť sa o spoločenské zmeny. Silu bojovať dáva Magdaléne Kovačovičovej podľa jej slov „viera, že na bezohľadné konanie sa nemôžeme donekonečna len pasívne prizerať“. „Chirurg Alan Suchánek poukazuje na nedostatok vyvodzovania zodpovednosti. – ‚Na Slovensku nebol nikto odsúdený za korupciu, rozkrádanie. O zmenu sa musíme snažiť všetci alebo aspoň väčšina, inak sa tu nič nezmení‘,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Laureátov 8. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi ocenenia. Členmi Rady Bielej vrany sú: filozof Egon Gál, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, novinár Marián Leško, programová riaditeľka Nadácie Pontis Monika Smolová, novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka a herečka Emília Vášáryová. Súčasťou Rady sú aj zástupca Aliancie Fair-play a zástupca Via Iuris. Symbol cien – sošky tradične vytvoril známy výtvarník Fero Guldan „na mieru pre každého z laureátov“.
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť a konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie. Viac informáciím možno nájsť na webstránke ocenenia bielavrana.sk.