Bugár bude iniciovať stretnutie s Procházkom a Figeľom

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár bude na budúci týždeň iniciovať spoločné stretnutie s predsedom Siete Radoslavom Procházkom a lídrom KDH Jánom Figeľom, aby v trojici diskutovali o alternatíve súčasnej jednofarebnej vlády Smeru.

21.11.2015 14:07
Bugár, Žitňanská Foto: ,
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár a podpredsedníčka Lucia Žitňanská.
debata (102)

„Chceme, aby alternatíva Most-Híd, KDH a Sieť, ktorú sme pomenovali prvýkrát pred viac ako polrokom, bola zo dňa na deň reálnejšia a získavala podporu občanov,“ vyhlásil Bugár po rokovaní republikovej rady strany. Slovensko podľa jeho slov musí zmeniť smer.

„Musí zostať v centre diania v Európe, musí sa znova stať krajinou, kde sa dobre, v bezpečí, ale hlavne v slobode, žije. Kde funguje právny štát a občania majú svoje práva bez ohľadu na národnosť, náboženstvo či pôvod. Slovensko a jeho občania si to zaslúžia,“ dodal.

Slovensko sa podľa Bugára posúva smerom k autoritatívnym režimom. „Využívajú sa tragédie na zakrývanie skutočných problémov. Vyvoláva sa strach z nepoznaného. Mnohí si pamätáme, že útok na najzákladnejšie pudy a vyvolávanie strachu sú nástrojom na upevňovanie moci.

Môže to viesť k strate výdobytkov novodobej histórie Slovenska, k izolácii a k uzatváraniu celej spoločnosti. Tak, ako sa to stáva všetkým krajinám, kde niekto získa absolútnu moc,“ konštatoval líder Mosta-Híd.

Jednofarebná vláda je podľa jeho slov príkladom nekontrolovaného využívania a zneužívania moci a premárnených šancí. Uplynulé štyri roky charakterizovali podľa Bugára bujnejúca korupcia pri verejných obstarávaniach, bačovanie zdravotníckej kliky, nefungujúca justícia, upadávajúce školstvo a ďalšie zvyšovanie regionálnych rozdielov. „A nič na tom nezmenia ani sociálne balíčky, ani lacné marketingové ťahy s rozdávaním milodarov,“ dodal.

Práve s cieľom prezentovať alternatívu voči vláde Smeru v podobe spolupráce strán Most-Híd, Sieť a KDH iniciuje Bugár rokovania s týmito subjektmi. „O potrebe alternatívy dnes už nikto nepochybuje. Chceme však, aby bola v prvom rade stabilná a založená na programovej a hodnotovej blízkosti jednotlivých strán,“ vysvetlil Bugár.

Most-Híd prijal na dnešnom rokovaní aj stanovisko k teroristickým útokom a zodpovednosti politikov v tejto neľahkej situácii. Strana Bélu Bugára odmieta zneužívanie témy migrantov a terorististických útokov v predvolebnej kampani, k čomu sa uchyľuje vládny Smer.

„Odsudzujeme, ak toto obrovské nešťastie niekto cynicky zneužíva na vlastné politické ciele v rámci predvolebnej kampane. Odmietame princíp kolektívnej viny a odsudzujeme, že premiér na území SR znovu tento princíp uplatňuje, keď pre zlyhanie jednotlivcov dáva sledovať celú skupinu obyvateľov,“ uviedla podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

Sústrediť sa podľa jej slov musíme na niekoľko dôležitých úloh. „Tou prvou je nanovo sformulovať pravidlá vstupu na územie Európskej únie, pohybu ľudí na jej území a ochranu jej hraníc. Musíme urobiť všetko preto, aby EÚ pod tlakom terorizmu neobetovala najcennejšie výdobytky európskeho projektu, ako napríklad slobodu občanov Európskej únie,“ konštatovala Žitňanská. Zároveň podľa nej treba zabrániť tomu, aby v Európe zosilnel domáci nacionalizmus a extrémizmus.

Stranu do volieb povedie Bugár, Žitňanská a Solymos

Most-Híd povedie do marcových parlamentných volieb predseda Béla Bugár, podpredsedníčka Lucia Žitňanská a predseda poslaneckého klubu László Solymos. Bugár stranu viedol aj pred štyrmi rokmi. Žitňanská prišla do strany z SDKÚ počas tohto volebného obdobia.

Solymos bol trojkou na kandidátke aj pred štyrmi rokmi. Na štvrté miesto klesol v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami podpredseda Zsolt Simon. Ten bol v roku 2012 dvojkou po Bugárovi. Simon bol v roku 2014 ako líder kandidátky do eurovolieb.

Do Európskeho parlamentu sa cez neho z druhého miesta dostal József Nagy. Päťkou bude Gábor Gál. Ten z piateho miesta kandidoval aj pred štyrmi rokmi. Kandidačnú listinu strany Most-Híd do parlamentných volieb v roku 2016 dnes odsúhlasila republiková rada strany.

Bugár charakterizoval kandidačnú listinu ako kombináciu skúseností a nových myšlienok. V prvej dvadsiatke kandidátky sú všetci súčasní poslanci NR SR i viaceré nové tváre. Šieste miesto kandidátky obsadil poslanec Tibor Bastrnák, siedme Ivan Švejna, ôsme Elemér Jakab, deviate Árpád Érsek, desiate František Šebej.

Do parlamentu nekandiduje Rudolf Chmel, ktorý bol pred štyrmi rokmi na kandidátke na štvrtom mieste. Zo strany odišiel počas volebného obdobia Andrej Hrnčiar, ktorý bude v blížiacich sa voľbách kandidovať za Sieť. Most-Híd má v súčasnom volebnom období v parlamente 14 poslancov. S výnimkou Chmela sú všetci na popredných miestach kandidátky.

Do prvej dvadsiatky sa zmestil rómsky aktivista a starosta Rimavskej Seče Štefan Vavrek (18.) aj šéfka ženskej organizácie Most-Híd Irén Sárközy (15.). Ústavný právnik Peter Kresák sa o hlasy voličov uchádza z 20. miesta. Ako 23. je na kandidátke bývalý poslanec SDKÚ Tomáš Galbalý, ďalší exposlanec SDKÚ a bývalý primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský kandiduje zo 41.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #parlamentné voľby #Lucia Žitňanská