Fico: Summit s Tureckom je logické vyústenie riešenia migračnej krízy

Summit Európskej únie s Tureckom, ktorý sa uskutoční túto nedeľu v Bruseli, je logickým vyústením viacerých krokov, ktoré EÚ aj Turecko v poslednom čase urobili pri zvládaní migračnej krízy. Uviedol to predseda vlády Robert Fico na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti.

27.11.2015 16:02
debata (62)

Ako dodal, na pomoc Turecku Európska komisia zriadila fond, do ktorého by sa mali vyzbierať tri miliardy eur. Slovensko doň v rokoch 2016 a 2017 prispeje približne 13 miliónmi eur. Fico takisto uviedol, že zásadne odmieta akékoľvek presídľovanie utečencov z Turecka.

Turecko od Európskej únie žiada okrem peňazí aj pokrok v rokovaniach o vstupe do EÚ či vízovú liberalizáciu. „Je celkom pochopiteľné, že Turecko tento príbeh zobralo ako veľkú príležitosť,“ skonštatoval premiér. Ako dodal, „rozumný proces vízovej liberalizácie by sa podporiť dal,“ avšak podotkol, že spolupráca je podmienená splnením akčného plánu a plnením readmisnej dohody medzi EÚ a Tureckom. Pokiaľ ide o prístupový proces, tak si premiér myslí, že ten sa môže zdynamizovať, ale aj tak neočakáva, že by v krátkom čase došlo k nejakým zásadným posunom. „Asi dnes nemusíme hovoriť s nejakým veľkým strachom o členstve Turecka v EÚ, ale musíme hovoriť o peniazoch, o vízovej liberalizácii a zvyšovaní medzinárodného kreditu Turecka,“ uviedol Fico s tým, že už im toho bolo veľmi veľa nasľubovaného.

„Poznamenávam veľmi výrazne, že Slovensko má zásadne výhrady k návrhu na presídlenie migrantov z Turecka, pretože ani len súčasná schéma nefunguje. Teda aký má význam sa znovu hlásiť k nejakému presídľovaniu migrantov z Turecka, keď vieme, že nie sme schopní premiestniť v Európe nič,“ pýtal sa premiér. Na summite by sa údajne mohlo hovoriť aj o presídľovaní utečencov z Turecka. Podľa informácií agentúry SITA sa ešte dnes večer stretnú predstavitelia stálych zastupiteľstiev pri EÚ, aby o tomto návrhu rokovali. S týmto návrhom by mali mať problém viaceré krajiny.

Premiér potvrdil, že 13 miliónov eur, ktoré majú ísť do fondu pre Turecko, kde je viac ako 2,2 milióna utečencov, je nad rámec 21 miliónov eur, ktoré sme na riešenie migračnej krízy vyčlenili. Premiér však poslancov v eurovýbore ubezpečil, že by s touto sumou nesúhlasil, kým mu minister financií Peter Kažimír nepotvrdil, že ju slovenský rozpočet zvládne. Do fondu majú ísť dokopy tri miliardy eur. Turci tvrdia, že na utečencov zatiaľ minuli približne 7,5 miliardy eur.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #migračná kríza #summit EÚ - Turecko