Sestry vyzývajú Čisláka, aby ich prestal urážať

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vyzýva ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite prestal s urážaním čelných predstaviteľov sestier a pôrodných asistentiek a začal radšej riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve, ktoré vznikli aj kvôli jeho neschopnosti, nečinnosti a ignorácii.

28.11.2015 13:20
Viliam Čislák, minister zdravotníctva Foto: ,
Minister zdravotníctva Viliam Čislák.
debata (285)

Ako sa uvádza vo vyhlásení komory, čelní predstavitelia SKSaPA sú pobúrení tvrdeniami ministra zdravotníctva Viliama Čisláka o tom, že zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek zneužívajú vlastných členov a pacientov pre politický boj. Ako upozornila prezidentka komory Iveta Lazorová, členky vedenia komory a odborov boli legitímne zvolené svojimi členmi a majú mandát na akciu výpovedí od členov svojich najvyšších orgánov.

Čislákove slová a politickej motivácii odborov a komory prišli po tom, ako zdravotné sestry začali podávať hromadné výpovede v reakcii na schválenie zákona, ktorým sa mení odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov. "Sestry a pôrodné asistentky upozorňovali po celý čas, že sa s týmto zákonom nestotožňujú a svoje požiadavky tri roky trpezlivo komunikovali s ministerstvom a premiérom,“ skonštatovala Lazorová. Zároveň zdôraznila, že akcia výpovedí v žiadnom prípade nie je politicky motivovaná, ale vyústením dlhodobej ignorácie požiadaviek sestier bývalou ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou, ako aj súčasným ministrom zdravotníctva.

Šéfovi rezortu zdravotníctva Lazorová odkazuje, že sestry majú tak ako každý iný občan nášho štátu právo voliť a byť volené aj do parlamentu. Lazorová ďalej potvrdila, že sestry budú podporovať každú sestru, ktorá bude kandidovať v parlamentných voľbách za akúkoľvek stranu, nakoľko je presvedčená, že sestry v politike a v zákonodárnom orgáne štátu zastúpenie potrebujú.

Minister Čislák podľa člena Rady a Prezídia SKSaPA a riaditeľa kancelárie komory Milana Laurinca obviňovaním a urážaním sestier ukázal, ako mu skutočne nezáleží na zdravotníkoch, že jeho úlohou ako štátneho úradníka nie je ich napádať, ale zabezpečiť im také pracovné podmienky, aby boli v práci motivovaní a spokojní. "Táto situácia nemusela vôbec nastať, keby minister dlhodobo neignoroval požiadavky zdravotníkov. Minister by si mal uvedomiť vážnosť situácie a radšej hľadať riešenia, ktoré budú spieť k dohode a nie vyhrocovať situáciu,“ uviedol Laurinec.

Komora je prekvapená z toho, že Čislák mal dať riaditeľom fakultných nemocníc pokyn motivovať sestry finančne, len aby k výpovediam nepristúpili. „Pýtame sa, ak minister sľubuje sestrám v týchto dňoch osobné príplatky, odmeny a lepšie podmienky v kolektívnych zmluvách, kde na to zoberie peniaze, keď doteraz stále tvrdil, že ich nemá? Nech už nás ďalej nezavádza," odporučila komora ministrovi.

Sestry podľa Lazorovej už politikom neveria. "Dobre si pamätajú, keď na sneme komory v roku 2012 ministerka Zuzana Zvolenská spolu s Richardom Rašim (predsedom parlamentného výboru pre zdravotníctvo za stranu Smer, pozn. red.) sľubovali, že ani jedna sestra nepríde ani o jedno euro po tom, čo bol pozastavený zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. V skutočnosti došlo v nemocniciach k deleným úväzkom a k samotnému zníženiu platov sestier,“ priblížila Lazorová.

"Nám nestačí ministrova záruka, že s platmi neklesneme, kvôli tomu určite výpovede sestry nepodávajú. My požadujeme zvýšenie miezd a trváme na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov. My žiadame, aby sa prijali účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne, a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený,“ uzavrela šéfka komory sestier.

285 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotné sestry #Slovenská komora sestier #Viliam Čislák