Policajti dostanú 24-tisíc nových zbraní

Príslušníci Policajného zboru dostanú do užívania 24-tisíc nových zbraní. Ako vo štvrtok na brífingu informoval minister vnútra Robert Kaliňák, ide o pištole a samopaly.

17.12.2015 11:57
Kaliňák Foto: ,
Minister vnútra Robert Kaliňák.
debata (31)

Štát podpísal zmluvu na dodávku nových zbraní pre ministerstvá vnútra, obrany, financií a spravodlivosti v celkovej hodnote takmer 23 miliónov eur bez DPH. Za túto sumu dostanú rezorty približne 46-tisíc zbraní aj s príslušenstvom.

Policajti dostanú podľa Kaliňáka k dispozícii štyri typy nových pištolí, konkrétne ČZ P 09 Duty v kategórii štandard, ČZ P 07 v kategórii kompakt a ČZ 75 v kategórii subkompakt. Všetky tieto zbrane vyrába spoločnosť Zbrojovka Uherský Brod. Štvrtým typom je zásahová pištoľ Glock 17 od spoločnosti Glock. Všetky zbrane využívajú strelivo značky Luger kalibru 9 milimetrov. Podľa Kaliňáka je dôležité, že pri všetkých týchto pištoliach sa podarilo vyjednať cenu nižšiu ako 300 eur za kus. „Ceny sú výrazne pod trhovými cenami,“ povedal minister s tým, že štát pri nákupe ušetril pri porovnaní s bežnými cenami zbraní približne 30 percent. Policajné hliadky dostanú k dispozícii aj nové samopaly A 509, cena jedného je približne 1 500 eur za kus.

Podľa Kaliňáka nákupom zbraní ministerstvo zavŕšilo dlhý proces. „Nariadenie o prezbrojení Policajného zboru je v platnosti od roku 1992, pričom ukončené malo byť do šiestich rokov,“ uviedol. Nové zbrane sa podľa neho začnú prideľovať postupne pohotovostným útvarom, útvarom špeciálneho určenia, pohotovostným motorizovaným jednotkám ako aj útvaru na ochranu ústavných činiteľov. Ako minister dodal, staré zbrane rezort zhromaždí vo svojich skladoch a pravdepodobne sa ich pokúsi predať.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #zbrane #policajti #ministerstvo vnútra #Robert Kaliňák