SDKÚ: Onkologickí pacienti asi nedostali lieky v správnej koncentrácii

Onkologickí pacienti v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) podľa experta na zdravotníctvo SDKÚ-DS Valeriána Potičného s vysokou pravdepodobnosťou nedostali lieky v takej koncentrácii alebo dávke, ako mali dostať. Ako uviedol vo štvrtok na tlačovej besede, pacienti po prevalení kauzy tiež dokumentovali, ako sa v mnohých zariadeniach nevedia dostať k niektorým onkologickým liekom.

17.12.2015 13:56
debata (8)

Upozornil, že dávka chemoterapie sa odvíja od váhy pacienta, na základe ktorej sa vypočíta dávka lieku. „Málokedy je to tak, že ide na váhu pacienta jedno balenie,“ povedal s tým, že pacient môže dostať polovicu alebo jeden a pol balenia liečiva, zvyšná časť má byť zlikvidovaná, a to sa podľa neho nestalo. Podľa Potičného je možné, že zdravotníci použili zvyšok onkologického lieku doplnený fyziologickým roztokom. „Mohlo to tam byť, ale nemuselo. Keď však nedostanete potrebnú dávku, nádor to neovplyvní, ale negatívne sprievodné znaky chemoterapie zostávajú,“ zdôraznil.

Podľa Potičného bolo konaním zdravotníkov ohrozené zdravie a život občanov Slovenska. „Stalo sa to ľuďom, ktorý túto liečbu životne potrebujú,“ uviedol. Podľa neho je otázne, čo sa deje v ostatných nemocniciach. „Tento prípad dokumentuje totálny rozklad zdravotníctva. Ide o úpadok morálky,“ konštatoval. Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vyzval ministra zdravotníctva, aby všetci pacienti NOÚ prešli vyšetreniami, či neboli obeťami neľudského prístupu. „Tu nie je miesto pre utajené vyšetrovanie,“ do­dal.

Predsedníčka Združenia žien SDKÚ-DS Barbora Oráčová upozornila na firmu ONCO – Consult, ktorej spoločníkom je riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský spolu so spoločnosťou Fezoj Advisors Limited sídliacou na Cypre. Fezoj môže podľa Oráčovej znamenať meno Jozef odzadu. Táto firma sídli v bytovom dome, kde býva aj Dolinský. „Chcem sa opýtať, načo je Dolinskému firma ONCO – Consult, ktorá má ako predmet činnosti kúpu tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi a tiež baliace činnosti, skladovanie a iné,“ uviedla Oráčová.

Šesť zamestnancov NOÚ polícia obvinila z krádeže. Ako na stredajšom brífingu informoval riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský, zamestnanci sa k trestnému činu priznali a NOÚ s nimi okamžite rozviazal pracovný pomer. O podozreniach z manipulácie s liekmi informovali riaditeľa zamestnanci úseku prípravy cytostatík, teda oddelenia pripravujúceho lieky pred podaním chemoterapie. Dolinský následne kontaktoval políciu, ktorá začala vyšetrovanie. Ako dodala vyšetrovateľka Ľubica Bojárová, obvineným hrozí v prípade dokázania viny väzenie na tri až 10 rokov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #lieky #pacienti #Národný onkologický ústav