Komisia KBS pre školstvo neodporúča štrajk katolíckym školám

Subkomisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre katolícke školy neodporúča katolíckym školám účasť na štrajku. Zasadanie Subkomisie KBS pre katolícke školy sa uskutočnilo v utorok v Banskej Bystrici.

26.01.2016 16:49
debata (21)

Hovorilo sa na ňom aj o otázke štrajku učiteľov. „Členovia subkomisie spolu s jej predsedom, košickým arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom, sa na rokovaní zhodli, že aj keď rešpektujú právo na štrajk a požiadavky štrajkujúcich učiteľov pokladajú za relevantné, za daných okolností sa prikláňajú k postoju, ktorý bol prezentovaný v nedávnom vyhlásení Združenia katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS), teda katolíckym školám účasť na štrajku neodporúčajú,“ povedal hovorca KBS Martin Kramara.

ZKŠS situáciu v školstve a naliehavú potrebu zmien hodnotí rovnako ako iniciátori štrajku. Do štrajku sa však nezapája, a to z dvoch principiálnych dôvodov. Štrajk je podľa združenia aktom sociálneho násilia, ktorého dôsledky zasahujú v prípade učiteľov nevinné a zraniteľné skupiny obyvateľstva.

„Pre kresťanských pedagógov žiaci nemôžu byť rukojemníkmi a dôsledky štrajku by nemali niesť rodičia našich žiakov,“ uvádza sa v stanovisku ZKŠS. Za nešťastný považuje združenie aj termín štrajku.

„Šesť týždňov pred voľbami sa nedajú na žiadnej vláde vymôcť potrebné systémové zmeny, je možné len zneužiť populizmus, resp. predvolebnú politiku v prospech štrajkujúcej skupiny obyvateľov,“ píše sa v stanovisku. Napriek tomuto stanovisku sa viaceré katolícke školy do štrajku zapojili.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #KBS #štrajk učiteľov