Konferencia biskupov k voľbám pastiersky list nechystá

10.02.2016 14:21

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) neosloví veriacich pred parlamentnými voľbami pastierskym listom. Ako povedal hovorca KBS Martin Kramara, jednotliví biskupi sa vo svojich diecézach vyjadria podľa svojho uváženia.

Ísť voliť je pre katolíkov morálna povinnosť, ktorá vyplýva zo sociálnej náuky cirkvi. Podľa sociálnej náuky by každý občan mal ísť voliť. Účasťou na voľbách participujú veriaci na spoločnom dobre. Preto by sa ľudia mali zúčastniť na každých voľbách. Katolíci by mali voliť takých kandidátov, ktorí žijú v súlade s tým, ako cirkev vníma mravnosť.

Biskupi pred uplynulými voľbami pastierske listy napísali

Zúčastniť sa na voľbách je povinnosť, ktorá vyplýva zo svedomia. Uvádzalo sa v pastierskom liste katolíckych biskupov pred voľbami v roku 2010. „Ponechať veci slepému osudu je veľkou morálnou nezodpovednosťou. Ak by sme sa takto zachovali, potom nemáme právo sa na niečo sťažovať,“ napísali vtedy biskupi v liste.

Najvšeobecnejšou možnosťou uvedomele a morálne zodpovedne konať v prospech všeobecného dobra pre všetkých občanov sú podľa biskupov demokratické voľby. Voliť podľa biskupov treba po veľkom zvážení a po modlitbách k Duchu Svätému. Kresťanské hodnoty, to nie je podľa nich len praktizovanie kultového života, to je vzťah k človeku v celej jeho dimenzii, to je vzťah k rodine ako základnej zdravej bunky spoločnosti, to je vzťah k spravodlivosti v zamestnaní, v ekonomike, v zdravotníctve, v súdnictve, to je kultúra medziľudských vzťahov, to je úcta ku každému človeku v médiách, to je usporiadaná spoločnosť. Preto pri voľbách treba hodnotiť tieto vlastnosti strán a jednotlivých kandidátov.

Pred parlamentnými voľbami v roku 2002 sa v kostoloch najmä na západe Slovenska distribuovala modlitba za voľby s komentárom arcibiskupa Jána Sokola. „Nebudem voliť takú stranu, ktorej vodca cez svoju televíziu znemravňuje náš národ a najcennejšiu vrstvu – mládež,“ napísal vtedy Sokol a dodal, že „o naše hlavy sa uchádzajú strany, ktoré majú ateistický základ alebo ich vodcami sú neveriaci, liberáli, bývalí komunisti“. Sokol vyzval voliť „kresťanov – katolíkov, ktorí sú dobrými vlastencami.“ Podľa Sokola do úvahy celkom logickou cestou prichádzali vtedy dve – tri strany.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Konferencia biskupov Slovenska #voľby 2016
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku