Fico má poverenie na zostavenie vlády, Most a Sieť pozvanie Smeru odmietli

Predseda strany Smer Robert Fico prevzal od prezidenta Andreja Kisku poverenie na zostavenie novej vlády. „Toto poverenie som prijal. Dohodol som sa s pánom prezidentom, že toto poverenie bude k dispozícii do piatka budúceho týždňa. Ak by sa ukázali iné okolnosti, nikto nemá záujem čas naťahovať," povedal Fico.

09.03.2016 11:48 , aktualizované: 13:30
Fico, poverenie na zostavenie vlady, Kiska Foto: ,
Predseda strany Smer Robert Fico prijal poverenie prezidenta Andreja Kisku na zostavenie novej vlády.
debata (336)

Ako po stretnutí s prezidentom povedal, v hlave si urobí určité poradie politických strán, o ktorých si myslí, že má s nimi zmysel diskutovať a o prvé stretnutia sa pokúsi už dnes.

Fico priznal, že nie je veľa alternatív na zostavenie vlády, chce sa však pokúsiť aspoň o vytvorenie základu stabilnej vlády, ktorá zabezpečí dôstojné reprezentovanie Slovenska počas predsedníctva v Rade EÚ či počas možných ďalších európskych kríz. Fico má čas zostaviť vládu do budúcotýždňového piatku, priznal však, že ak by sa mu to nedarilo, tak „nikto nemá záujem naťahovať čas“. Podľa predošlých informácií chce šéf Smeru rokovať s SNS, Mostom-Híd a stranou Sieť.

„Pre Slovensko nie je riešením akýkoľvek experiment,“ povedal pred médiami Fico s tým, že zmysel nemá ani úradnícka vláda, ani predčasné voľby. „To by len viedlo k prehlbovaniu chaosu a prehlbovania tých prvkov v slovenskom politickom systéme, ktoré tam nepatria, a ktoré tento systém deštruujú až do takého rozsahu, do akého sme sa dostali aj teraz,“ dodal predseda Smeru.

Fico sa vrátil aj k výsledkom volieb, uviedol, že ich rešpektuje. Dodal však, že do systému vnikli prvky, ktoré tam nepatria – strany bez programu, bez ľudí, bez členskej základne, či strany, ktoré vznikli v princípe ako firmy. „Rešpektujem výsledky parlamentných volieb, ale chcem povedať, že ich výsledkom je významný útok na štandardné politické strany,“ dodal Fico. Ako príklady štandardných strán, ktoré odišli z politického sveta, Fico menoval strany SDKÚ-DS a KDH.

Bugár a Procházka odmietli rokovať s Ficom o vláde

Fico v zmysle poverenia na zostavenie vlády pozval na rokovanie predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára a predsedu strany Sieť‬ Radoslava Procházku. Ani jeden z nich pozvanie neprijal, informovala hovorkyňa strany Smer.

© Autorské práva vyhradené

336 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #voľby 2016