Lajčák: EÚ nezaujíma obsadenie vlády, ale profesionálnosť predsedníctva

Slovensko sa podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka výsledkom sobotňajších parlamentných volieb zaradilo medzi európske krajiny s komplikovaným spôsobom vládnutia a aj do pomerne veľkej skupiny krajín, ktoré majú extrémistov v parlamente.

09.03.2016 13:27
Miroslav Lajčák Foto: ,
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
debata (10)

„Žiaľ, už nevybočujeme z prúdu,“ skonštatoval pre médiá Lajčák.

Šéf rezortu zahraničia verí, že nový kabinet, ktorý vznikne, bude proeurópsky. „Slovensko potrebuje EÚ. Chcem, aby si nová vláda uvedomovala, aké je dôležité naše predsedníctvo, a aby si ministri osvojili svoje agendy,“ dodal.

Lajčák uviedol, že treba v Bruseli zorganizovať zasadnutie kolégia Európskej komisie so slovenskou vládou, každý minister musí ísť na príslušné generálne riaditeľstvo a do europarlamentu. Čas beží, za normálnych okolností to už malo byť za nami, konštatoval.

Všetci lídri by si podľa neho mali uvedomiť, že to, koho máme vo vláde, Európu až tak veľmi nezaujíma, ale zaujíma ju to, či Slovensko profesionálne zvládne predsedníctvo. To je to, čo všetkých zaujíma.

Slovensko má pred sebou veľmi vážne úlohy a minister financií Peter Kažimír verí, že „hneď ako stúpne hmla, sa bude dať racionálne rozprávať aj o takých dôležitých témach, ako je naše predsedníctvo alebo rozpočet EÚ“.

Na naše predsedníctvo sme sa podľa Kažimíra veľmi dobre technicky pripravili. Na margo dohadovania eurorozpočtu uviedol, že je to téma, ktorej sa treba začať venovať od apríla, a človek, ktorý za to zodpovedá, by tam mal byť do januára, februára budúceho roku.

Šéf rezortu financií na margo povolebnej situácie zdôraznil, že teraz ide o to, kto si vôbec sadne za stôl. Ide o to, aby si konkrétni ľudia mohli sadnúť za stôl a mali dosť figúrok na šachovnici. „Ak sa ma pýtate, ako to dopadne, tak to je téma pre veľkých chlapcov a ja k nim nepatrím,“ dodal po rokovaní vlády pre médiá.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kažimír #Miroslav Lajčák #predsedníctvo EÚ