Fico: Summitu EÚ bude dominovať dohoda s Tureckom

Zasadnutiu Európskej rady, ktorá sa koná vo štvrtok a v piatok v Bruseli, bude dominovať téma dohody s Tureckom. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je však stále otvorených niekoľko otázok k podmienkam, ktoré má Turecko.

17.03.2016 18:47
debata (14)

Povedal to novinárom pred začiatkom summitu. Tohtotýždňový summit tak nadviaže na mimoriadne rokovanie s Tureckom, ktoré sa konalo 7. marca, ale lídri na ňom nedospeli k definitívnej dohode.

Ankara žiada, aby za každého migranta, ktorého z EÚ prijme, Únia vzala jedného utečenca z tureckých táborov. Slovensko podľa Fica trvá na tom, aby bol tento mechanizmus dobrovoľný. Priznal, že niektoré členské štáty EÚ majú výhrady aj k dátumu vízovej liberalizácie.

Tento termín chce Turecko presunúť z októbra na jún. Premiér informoval, že podľa niektorých politikov by Ankara nemusela stihnúť do júna splniť určité podmienky vízovej liberalizácie.

Lídri budú rokovať aj o otváraní ďalších kapitol v prístupových rokovaniach a ďalšom trojmiliardovom balíku finančnej pomoci. Tieto peniaze však majú byť určené na konkrétne projekty na pomoc utečencom v Turecku.

„Každá krajina, ktorá má záujem sa priblížiť k EÚ, má na to právo, ale za splnenia konkrétnych podmienok. Veľmi správne niektoré krajiny hovoria, že nemožno niektoré procesy ani urýchliť, ani spomaliť. Preto ak budú splnené podmienky, nemáme s tým problém,“ priblížil postoj Slovenska predseda vlády.

Ako Fico dodal, nateraz je návrh záverov pre vládu SR akceptovateľný, avšak „nikto nevie, čo sa tu ešte zomelie“. Premiér tak narážal na to, že na zasadnutiach sa niekedy určité návrhy objavia na stole na poslednú chvíľu.

Tri miliardy eur Európska únia Turecku už schválila vlani koncom novembra. Z tohto balíka peňazí 40 miliónov eur použili vďaka svetovému potravinovému programu OSN pre utečencov v Turecku. Ďalších približne 55 miliónov by sa v krátkom čase malo použil na projekty na zlepšenie vzdelania detí utečencov v Turecku.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #utečenci #migračná kríza #summit EÚ - Turecko