Najbližšou prioritou ministra Solymosa je predsedníctvo v EÚ

30.03.2016 13:35

Hlavnou prioritou v nadchádzajúcom období bude pre nového ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ. Solymos to povedal po tom, čo ho predseda vlády Robert Fico uviedol do funkcie na pôde ministerstva životného prostredia (MŽP).

„Príprava na predsedníctvo už beží, je v plnom prúde. Sú tam určité úkony, ktoré musíme spraviť a je dôležité, aby sme obstáli,“ konštatoval s tým, že rezort životného prostredia bude počas predsedníctva v EÚ veľmi vyťažený. Kontinuitu i odbornosť považuje Solymos za mimoriadne dôležitú, aj preto sa podľa neho štátnym tajomníkom MŽP Norbert Kurilla, ktorý sa doposiaľ prípravou predsedníctva v rezorte zaoberal.

Úplne prvou úlohou nového ministra je však vytvorenie tímu, ktorý povedie ministerstvo v nasledujúcom období, a príprava programového vyhlásenia novej koaličnej vlády v oblasti environmentálnej politiky. Minister Solymos chce uplatňovať otvorenú politiku v rámci takzvanej zelenej tripartity. „Znamená to komunikovať s odborníkmi, zväzmi, mimovládnymi organizáciami, aby sme udržiavali rovnováhu medzi zvyšovaním úrovne ochrany prírody a ekonomikou a posunuli rezort dopredu,“ dodal šéf envirorezortu.

Podľa Solymosa musí MŽP tiež pokračovať v plnení záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohovorov, za dôležité považuje aj záväzky Slovenska súvisiace s klimatickou zmenou a adaptáciou na ňu. Solymos tiež povedal, že MŽP preverí niektoré zmluvy uzavreté bývalým vedením envirorezortu, nešpecifikoval však ktoré. „Samozrejme, že sa pozrieme na tie zmluvy, ktoré boli otázne, ale chce to čas. Keď budeme mať tie zmluvy vyhodnotené, tak sa k tomu postavíme,“ vyhlásil.

Solymos je presvedčený, že nová vláda vydrží celé štvorročné funkčné obdobie. „Dali sme si nejaké ciele a keď tie ciele chceme aj naplniť, musíme spolupracovať. Musí ísť o konštruktívnu spoluprácu, aby sme naše programové priority vedeli splniť,“ zdôraznil . Minister pred nástupom do exekutívy pôsobil šesť rokov ako poslanec v Národnej rade SR. „Verím, že vo funkcii ministra zúročím skúsenosti z práce v parlamente aj z podnikateľského prostredia, kde som pôsobil predtým v manažérskych pozíciách. Chcem dosiahnuť zmysluplné výsledky,“ uzavrel Solymos.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ministerstvo zdravotníctva #László Solymos
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku