Najbližšou prioritou ministra Solymosa je predsedníctvo v EÚ

Hlavnou prioritou v nadchádzajúcom období bude pre nového ministra životného prostredia Lászlóa Solymosa predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ. Solymos to povedal po tom, čo ho predseda vlády Robert Fico uviedol do funkcie na pôde ministerstva životného prostredia (MŽP).

30.03.2016 13:35
debata (1)

„Príprava na predsedníctvo už beží, je v plnom prúde. Sú tam určité úkony, ktoré musíme spraviť a je dôležité, aby sme obstáli,“ konštatoval s tým, že rezort životného prostredia bude počas predsedníctva v EÚ veľmi vyťažený. Kontinuitu i odbornosť považuje Solymos za mimoriadne dôležitú, aj preto sa podľa neho štátnym tajomníkom MŽP Norbert Kurilla, ktorý sa doposiaľ prípravou predsedníctva v rezorte zaoberal.

Úplne prvou úlohou nového ministra je však vytvorenie tímu, ktorý povedie ministerstvo v nasledujúcom období, a príprava programového vyhlásenia novej koaličnej vlády v oblasti environmentálnej politiky. Minister Solymos chce uplatňovať otvorenú politiku v rámci takzvanej zelenej tripartity. „Znamená to komunikovať s odborníkmi, zväzmi, mimovládnymi organizáciami, aby sme udržiavali rovnováhu medzi zvyšovaním úrovne ochrany prírody a ekonomikou a posunuli rezort dopredu,“ dodal šéf envirorezortu.

Podľa Solymosa musí MŽP tiež pokračovať v plnení záväzkov vyplývajúcich z medzinárodných dohovorov, za dôležité považuje aj záväzky Slovenska súvisiace s klimatickou zmenou a adaptáciou na ňu. Solymos tiež povedal, že MŽP preverí niektoré zmluvy uzavreté bývalým vedením envirorezortu, nešpecifikoval však ktoré. „Samozrejme, že sa pozrieme na tie zmluvy, ktoré boli otázne, ale chce to čas. Keď budeme mať tie zmluvy vyhodnotené, tak sa k tomu postavíme,“ vyhlásil.

Solymos je presvedčený, že nová vláda vydrží celé štvorročné funkčné obdobie. „Dali sme si nejaké ciele a keď tie ciele chceme aj naplniť, musíme spolupracovať. Musí ísť o konštruktívnu spoluprácu, aby sme naše programové priority vedeli splniť,“ zdôraznil . Minister pred nástupom do exekutívy pôsobil šesť rokov ako poslanec v Národnej rade SR. „Verím, že vo funkcii ministra zúročím skúsenosti z práce v parlamente aj z podnikateľského prostredia, kde som pôsobil predtým v manažérskych pozíciách. Chcem dosiahnuť zmysluplné výsledky,“ uzavrel Solymos.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #László Solymos
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy