Žitňanská: Prípad Hedvigy Malinovej bol od začiatku spolitizovaný

Prípad Hedvigy Malinovej Žákovej je obrovská trauma tejto spoločnosti. Bol to prípad od začiatku spolitizovaný a všetky inštitúcie, ktoré sa mu venovali, postupovali spôsobom, s ktorým sa ja neviem stotožniť. Uviedla pred médiami nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v reakcii na rozhodnutie jej predchodcu Tomáša Boreca.

30.03.2016 15:33
Lucia Žitňanská Foto: ,
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd)
debata (21)

Ten súhlasil na základe žiadosti Žákovej Malinovej s odovzdaním trestného konania vedeného proti nej na území Slovenska do Maďarska, kde žije.

Žitňanská pripomenula, že vláda Ivety Radičovej dohodla zmier s Hedvigou Malinovou Žákovou a ona teraz verí, že prípad bude v Maďarsku veľmi rýchlo ukončený. To, že jej predchodca Tomáš Borec konal, je podľa nej dobre. „Aj keď sa neviem stotožniť s tým, že sme sa nevedeli vysporiadať s touto traumou na Slovensku, tak ako by sme sa mali,“ dodala.

Hedviga Malinová Žáková čelí obvineniu z krivej výpovede za to, že údajne v roku 2006 nehovorila pravdu o napadnutí dvoma mužmi. Dôvodom útoku podľa nej bolo, že hovorila po maďarsky. Polícia vyšetrovanie uzavrela s tým, že Malinová si útok vymyslela. Vtedajší premiér Fico spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom na tlačovej besede označili Malinovú za klamárku. Kauzu sa doteraz nepodarilo uzavrieť. Obžalobu z trestného činu krivej výpovede podala prokuratúra na súd v Nitre v apríli 2014.

Otázky o EÚ budeme riešiť konsenzom, tvrdí Žitňanská

Všetky otázky, ktoré sa týkajú Európskej únie, bude súčasná vládna koalícia riešiť na základe konsenzu. Na otázku, či bude presadzovať stiahnutie žaloby, ktorú Slovensko podalo pre schválenie povinných kvót na prerozdelenie migrantov, ministerka spravodlivosti odpovedala, že aj táto otázka by si vyžadovala konsenzus. „Dohodli sme sa, že všetky otázky, ktoré sa týkajú Európskej únie, budeme riešiť na základe konsenzu. To znamená, že aj na túto otázku sa vyžaduje konsenzus,“ povedala po prvom rokovaní kabinetu.

Ako sa už v minulosti vyjadril predseda strany Most-Híd Béla Bugár, trvať na stiahnutí žaloby môžu len do výšky 6,5 percenta, čo je výsledok, ktorý strana dosiahla v marcových parlamentných voľbách. Slovensku podľa neho ale žaloba kazí obraz v zahraničnej politike. „Musíme prispieť k tomu, aby sa zmenil štýl vedenia tejto krajiny a o to sa budeme snažiť. Uvedomujeme si výzvy vnútropolitické aj zahraničnopoli­tické,“ povedal.

Žalobu pre povinné kvóty podala Slovenská republika 2. decembra 2015 na Súdny dvor ako najvyšší zo súdov Súdneho dvora EÚ v Luxemburgu. Slovenská republika pritom žaluje Radu Európskej únie. „Podávame žalobu proti Rade Európskej únie z titulu prijatia rozhodnutia ministrov vnútra z 22. septembra o tzv. povinných kvótach, ktoré boli prijaté väčšinovým hlasovaním napriek odporu niektorých členských štátov,“ objasnil vtedy premiér Robert Fico (Smer-SD).

21 debata chyba
Viac na túto tému: #kvóty #Lucia Žitňanská #Hedviga Žáková Malinová #konsenzus