Minister rokoval so zástupcami lekárov a lekárnikov

Rokovania zástupcov sektora zdravotníctva s ministrom Tomášom Druckerom pokračovali aj v utorok. Ako povedal novinárom po stretnutí prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth, témou boli poplatky, ale aj sieť ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

05.04.2016 19:34
Tomáš Drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
debata
„Vysvetlili sme si všetky veci, ktoré sme potrebovali doriešiť, a tým pádom sa otvorila spolupráca. Ako asociáciu súkromných lekárov nás samozrejme zaujíma aj pozícia primárnej sféry, to znamená všeobecných lekárov pre deti, dorast a dospelých. Tým pádom aj rezidenčný systém,“ priblížil Šóth.

Čestný prezident ASL Ladislav Pásztor vysvetlil, že minimálne štyri, päť rokov predkladá asociácia riešenie poplatkov u lekárov, ktoré predstavili aj súčasnému šéfovi rezortu. „To je jasný zoznam poplatkov, čo sa môže a čo nie. Poplatky sú oveľa komplexnejším problémom, je to otázka rozsahu zdravotnej starostlivosti, na čo má občan nárok, na čo nemá nárok,“ povedal.

„Za zdravotnú starostlivosť nepotrebujeme vyberať poplatky, ak nám to zaplatí poisťovňa, to nie je potrebné. Problém je preto komplexný, lebo niektoré výkony zdravotná poisťovňa niektorým lekárom neuhrádza,“ dodal. Pásztor podotkol, že bol milo prekvapený informovanosťou ministra zdravotníctva v niektorých oblastiach. „Máme z tohto pohľadu dobrý dojem a myslím si, že sme vytvorili dobrý základ pre spoluprácu,“ doplnil.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár skonštatoval po stretnutí s ministrom, že zástupcovia lekárov odchádzajú s nádejou, že nastanú zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve. Kollár poznamenal, že za ministrom Druckerom nešli s požiadavkami, ale s filozofiou spolupráce, ktorej výsledkom má byť spokojný občan. „To, čo sa nám dlhé roky nedarilo presadiť, možno teraz nakoniec presadíme,“ zhodnotil stretnutie Kollár. Prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) Ján Breza doplnil, že má z ministra zdravotníctva dobrý pocit.

V utorok absolvovali pracovné stretnutie so šéfom rezortu aj predstavitelia lekárnikov. „My sme nešli ani s potrebou prednášať nejaké požiadavky, išli sme skôr ukázať, aký potenciál môže minister očakávať v Slovenskej lekárnickej komore, aké problémy sme pripravení riešiť, a aké nástroje by sme chceli ponúknuť my ako stavovská organizácia,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Minister podľa neho prejavil ochotu komunikovať, čo vníma Sukeľ veľmi pozitívne. Lekárnici otvorili tri základné témy. Išlo o nedostupnosť liekov, ktorá súvisí najmä s reexportom. „Otvorili sme problém definície minimálnej siete v rámci pohotovostných služieb verejných lekární, otvorili sme problematiku nefunkčného nemocničného lekárenstva,“ priblížil Sukeľ.

debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #lekári #lekárnici #Tomáš Drucker