Chýbajú inzulíny, miznú do zahraničia

Pacienti trpiaci na cukrovku sa už niekoľko mesiacov obávajú, či sa dostanú k inzulínu. Zo Slovenska dlhodobo miznú i lieky pre kardiakov či onkologických pacientov. Dôvod? Predávajú sa do zahraničia.

10.04.2016 15:00
Lekáreň, pacient, lieky Foto:
Na Slovensku môže nedostatok inzulínu ohroziť približne 400–tisíc diabetikov.
debata (20)

Zasiahnuť už musel aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý najnovšie nepovolil vývoz 357 z nich. Lekárnici tvrdia, že taký nedostatok liekov tu ešte nebol vrátane vakcín pre deti.

Denník Pravda na vývoz liekov do zahraničia dlhodobo upozorňuje, situácia sa však nezlepšuje, ale naopak, zhoršuje. Chystá sa ju riešiť aj nový minister zdravotníctva. Ako jednu z ciest vidí zníženie počtu distribučných spoločností.

„Stalo sa mi to asi pred mesiacom, že som svoj inzulín nedostal, musel som obehnúť iné lekárne, nakoniec mi ho po štyroch dňoch zohnali,“ povedal Ivan Lenorák z Bratislavy. Zmeniť druh inzulínu by nebolo pre neho jednoduché, mohol by dostať hypoglykemický šok či upadnúť do kómy.

„Ak je diabetik nastavený na liečbu, chýbajúci liek môže byť pre neho veľký problém, pre záchranu života sa dá nájsť nejaký spôsob, ale to nie je trvalé riešenie. O kvalite života sa v tomto prípade nedá hovoriť,“ doplnil s tým, že nabudúce k obstarávaniu lieku už bude pristupovať s obavami.

Aj prezident Zväzu diabetikov Slovenska Jozef Borovka vyzýva pacientov, aby si vždy s dostatočným predstihom zabezpečovali inzulín. „Nechávať si to na poslednú chvíľu, keď chýbajú lieky, nie je dnes rozumné,“ povedal Borovka.

Cukrovka, alebo diabetes, je veľmi závažné chronické ochorenie. Vzniká vtedy, ak telo nedokáže vyprodukovaný inzulín, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi, vstrebať. Ak sa cukor nedokáže dostať do buniek, jeho hladina v krvi sa zvyšuje až tak, že poškodzuje orgány a funkcie. Môže viesť k ochoreniu srdca, k slepote, zlyhaniu obličiek, amputácii končatín či strate života. Lieči sa tabletkami alebo podávaním inzulínu.

Ich nedostatok môže ohroziť na Slovensku približne 400-tisíc diabetikov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v marci nepovolil vývoz siedmich liekov s inzulínmi a tabletami. Celkovo išlo asi o stovku druhov rôznych šarží. Dôvodom je, že by chýbali našim pacientom.

Podľa Diany Madarászovej z referátu komunikácie s médiami distribučné firmy ich chceli predať do Nemecka, Británie, Česka, Dánska, Litvy aj Kanady. Práve boju proti cukrovke bol venovaný Svetový deň zdravia, ktorý si každoročne pripomíname 7. apríla.

Pre nedostupnosť vakcíny je niekoľko mesiacov ohrozené aj povinné očkovanie detí. Látka ich má pritom chrániť proti čiernemu kašľu, mumpsu, záškrtu, tetanu, detskej obrne, osýpkam. Tá najskôr chýbala na východe Slovenska, potom ju už nebolo dostať ani v iných regiónoch.

Málo je aj originálnych liečiv na riedenie krvi, bolesť, epilepsiu, aj na psychiatrické choroby. Preto ŠÚKL od začiatku roka nepovolili vývoz niektorých z nich. Stop dostal aj reexport liečiv na žalúdočné problémy aj pre astmatikov. Celkovo išlo o 357 liekov.

S nedostatkom liečiv pritom Slováci bojujú už niekoľko rokov. Lekárnici upozorňujú, že sa reexportujú stále viac a vyváža sa všetko, čo sa vyviezť dá. To môže mať zásadné dôsledky na zdravotný stav pacientov, ale aj ich psychické pohodlie.

„Lieky zháňame rôznymi spôsobmi, prosíme distribučné firmy, obvolávame kolegov lekárnikov, oslovujeme farmafirmy,“ povedal prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Ceny liekov sú na Slovensku nižšie ako v zahraničí. A keďže je v Európe voľný pohyb tovarov a služieb, nie je dôvod, prečo by sa nemohlo obchodovať aj s liekmi. Aspoň takto reagujú firmy, ktoré lieky vyvážajú. Zarobia na tom podľa odhadov 300 miliónov eur ročne.

Obchod s liečivami prebieha rôznymi spôsobmi. Distribučná firma nakúpi lieky pre Slovensko, do lekární ich však nedodá, prípadne dodá len časť, ostatné vyvezie do krajiny, kde sú ich ceny vyššie.

Ďalší spôsob je, ak distribučná firma vykupuje lieky priamo od lekární a tie potom predáva do zahraničia. ŠÚKL má právomoc nepovoliť ich vývoz, ak zistí, že je u nás ohrozená dostupnosť týchto liečiv. Reguláciu môže úrad využívať od roku 2013, znížiť reexport to však nepomohlo.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker predaj liekov do zahraničia vníma ako ekonomickú disciplínu, ktorá sa na Slovensku rozmáha. „Existuje viacero možností a nástrojov, ako začať efektívne regulovať nakladanie s liekmi, ich nákup aj spotrebu,“ povedal Drucker s tým, že jednou z ciest by bola regulácia dovozcov.

Vývoz liekov za rok 2015

 • zo Slovenska bolo vyvezených 1 735 605 balení 1 216 liekov
 • ŠÚKL prijal 32 121 oznámení od distribučných spoločností o zámere vyviezť 1 289 liekov
 • veľkodistribučné spoločnosti plánovali reexportovať 4 896 709 balení

zdroj: ŠÚKL

„Ak si pozrieme počet distribučných spoločností, ktoré reálne dodávajú celkový objem liekov do lekární, a porovnáme to s celkovo registrovanými distribútormi, vidíme, že je to významný nepomer,“ uviedol minister. Či sa táto téma dostane aj medzi priority vlády, Drucker nechcel bližšie komentovať.

O nedostupnosti liekov na Slovensku hovoril minister tento týždeň so zástupcami lekárnikov. Tí na tento problém upozorňujú už dlho. Zlepšiť situáciu môže podľa nich nielen kontrola lekární a distribučných spoločností, ale aj sprehľadnenie cesty lieku od výrobcu až po pacienta.

„Treba klásť dôraz na to, aby zostal zachovaný primárny princíp existencie toho-ktorého subjektu. To znamená, že distribútor má dodávať lieky do lekární a lekárne pacientovi,“ povedal prezident lekárnikov Sukeľ.

Vysvetlil, že ak lekáreň kdesi na dedine, ktorá má pri sebe len jedného všeobecného a jedného detského lekára, dosahuje až desaťnásobky normálnych obratov porovnateľných lekární, je logické, že táto lekáreň sa spreneveruje svojej základnej úlohe. „Podobne je to aj u veľkodistri­bútora. Pokiaľ má miliónové obraty s dvoma zamestnancami, tak je tiež otázka, či je to normálne,“ doplnil.

Lekárnická komora preto už ŠÚKL-u navrhovala, aby povoľovacie konanie aj dáta o skladových zásobách distribučných firiem boli verejne dostupné. Bolo by prehľadnejšie, kam ten liek ide. Pritom by podľa Sukeľa nemuseli byť uvedené konkrétne lieky, stačili by ukazovatele o tom, koľko liekov distribútor do lekární dodá.

„Treba nájsť mechanizmy, ako skontrolovať cestu lieku,“ doplnil šéf lekárnikov s tým, že by sa mali sprísniť podmienky na vydanie povolenia pre distribučnú spoločnosť. Na Slovensku máme registrovaných 140 distribučných firiem, pričom reálne lieky dodáva len desiatka z nich. Medzi nimi sú výrobcovia liekov aj firmy, ktoré vyvážajú lieky do zahraničia.

Povolenie na veľkodistribúciu liekov vydáva podľa Madarászovej ministerstvo zdravotníctva. „Do zahraničia môže podľa zákona vyvážať lieky výrobca, ak lieky vyrobil, a veľkodistribútor, ktorý má povolenie,“ dodala.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok podporí návrh na sprísnenie podmienok udeľovania povolení. „Problém reexportu liekov považujeme za vážny a je nevyhnutné, aby v tejto oblasti došlo k väčšej regulácii,“ uviedla manažérka asociácie Tatiana Lociová.

Distribútori združení v asociácii a štandardne dodávajúci do lekární už podľa nej v súčasnosti spĺňajú podstatne náročnejšie kritériá, ako požaduje legislatíva. „Súhlasíme s názorom, že tento krok by mohol pomôcť zaistiť väčšiu dostupnosť liekov pre pacientov,“ doplnila.

Lekárnici prišli v decembri s novým projektom. Začali monitorovať všetky lieky, ktoré je problém zohnať. Na nahlasovanie ich nedostupnosti slúži aplikácia, ktorá je súčasťou softvérového vybavenia počítača každej lekárne. Ak lekárnik zistí, že liek, ktorý si pacient chce vybrať, nie je dostupný, zvolí si v lekárnickom systéme funkciu „ohlásenie nedostupného lieku“ a vypíše hlásenie.

Okrem názvu liečiva uvedie aj jeho kód, číslo receptu aj diagnózy, ako aj lokalizáciu lekárne. Z výsledkov bude jasný nielen zoznam chýbajúcich medikamentov, ale aj regionálne rozdiely. Dokážu tiež určiť, koľko lekární musel pacient kvôli lieku obísť. V najbližších dňoch by mali zoznam nedostatkových liekov zverejniť.

Najviac chýbajúce lieky

 • onkologické – ide prevažne o najmodernejšie biologické lieky
 • psychiatrické
 • kardiologické – odvodňovacie tablety, ktoré sa používajú pri liečbe srdcového zlyhávania po infarkte myokardu, chronických chorobách obličiek
 • antiparkinsoniká – na zmiernenie prejavu Parkinsonovho syndrómu
 • na liečbu epilepsie
 • na zvýšenie imunity – pri liečbe rakoviny po chemoterapii, po transplantácii kostnej drene, pri infekčných ochoreniach, prechladnutiach, pri bolestiach hrdla a pod.
 • na liečbu reumy – používajú sa aj pri transplantáciách srdca či obličiek
 • na liečbu astmy aj alergií
 • vakcíny pre deti
 • inzulíny – na liečbu cukrovky

zdroj: Pravda

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #zahraničie #Slovensko #kauza #lieky #onkológia #diabetes #kardiológia