Vláda má svoje programové vyhlásenie, predstúpi s ním pred NR SR

Koaličná vláda Smeru, SNS, Mosta-Híd a Siete v stredu odobrila svoje programové vyhlásenie vlády. Na budúci týždeň s ním predstúpi pred parlament a bude žiadať o vyslovenie dôvery.

13.04.2016 08:57 , aktualizované: 17:00
vláda, ministri, Foto: ,
Ministri novej slovenskej vlády. Na snímke v prvom rade zľava: vicepremiér pre investície Peter Pellegrini, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák. Druhý rad zľava: ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, minister kultúry Marek Maďarič, minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga. Tretí rad zľava: minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister životného prostredia László Solymos, minister obrany Peter Gajdoš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, minister zdravotníctva Tomáš Drucker a vo štvrtom rade zľava minister dopravy Roman Brecely a minister školstva Peter Plavčan.
debata (22)

Parlament začne o programovom vyhlásení vlády (PVV) a o dôvere novej vláde rokovať v pondelok 18. apríla. Ako povedal na tlačovej besede premiér Robert Fico, požiada predsedu NR SR, aby sa schôdza začala 18. apríla o 13:00. „V mene vlády prednesiem návrh programového vyhlásenia. Potom sa preruší rokovanie, budú rokovať výbory, v pondelok večer alebo utorok ráno sa začne rozprava, po ktorej bude schválené programové vyhlásenie vlády,“ povedal predseda vlády pričom pripomenul, že koalícia postupuje podľa schváleného harmonogramu.

Prečítajte si komentár Petra Javůrka Kontinuita a pokrok.

„Naplánovali sme si, že dnes to prerokujeme vo vláde. Na programovom vyhlásení vlády sme začali pracovať hneď po vymenovaní vlády 23. marca,“ upozornil. Vládu nazval vládou kontinuity a historického kompromisu, pretože spojila do spolupráce SNS a Most-Híd.

O programovom vyhlásení vlády rokoval Fico aj so sociálnymi partnermi. Tí podľa neho ocenili, že nový kabinet má záujem pokračovať v sociálnom dialógu. „Ocenili, že mohli vniesť aj niektoré vlastné postoje do programového vyhlásenia vlády,“ uviedol, pričom ocenil aj prístup koaličných partnerov. Všetky stretnutia boli podľa neho vecné a došli ku kompromisu.

Schválenie programového vyhlásenia vlády je podľa premiéra významný signál pre Európu, že Slovensko je stabilná krajina. Programové vyhlásenie vlády je podľa neho dôležité aj pre predsedníctvo SR v EÚ. „Nevyužili sme ani 30 dní, ktoré máme a už dnes predkladáme návrh programového vyhlásenia vlády so žiadosťou o dôveru. Ak mal niekto pocit o patovej situácii po voľbách, riešenie prišlo,“ konštatoval Fico.

Vláda očakáva, že ako v roku 2016, aj naďalej bude pokračovať dobrá finančná situácia. Zachovávame vysoký sociálny štandard. „Nesiahame na nič, čo bolo dosiahnuté v rokoch 2012–2016,“ oznámil. Vláda bude klásť dôraz na štyri politiky. Prvou je boj s nezamestnanosťou. „Chceme 100 000 nových pracovných miest a pokles nezamestnanosti pod desať percent. Rozhodli sme sa pritvrdiť podmienky pre tých, ktorí nechcú pracovať,“ povedal Fico. Druhou prioritou sú regionálne rozdiely. „Máme naplánovaných päť výjazdových rokovaní vlády do konca augusta, v ktorých chceme schváliť jedenásť akčných plánov pre najzaostalejšie okresy,“ konštatoval.

Kabinet Roberta Fica chce zužovať priestor na korupčné správanie. Má záujem o účinnejší protischránkový zákon. Chce tiež uplatňovať princípy otvoreného vládnutia. Vláda bude podrobená podľa premiéra verejnej kontrole. Chce prijať aj nový ústavný zákon o konflikte záujmov a prelomiť tak bariéru ústavného súdu. Štvrtou oblasťou priorít je funkčný štát, v ktorom sa vláda bude sústrediť najmä na školstvo a zdravotníctvo. „Na školstvo dáme ročne v priemere o 500 miliónov eur viac,“ vyhlásil Fico.

Predseda Smeru tiež oznámil, že oddnes je k dispozícii obsah koaličnej zmluvy, ktorú doteraz vládna koalícia odmietala zverejniť.

V programovom vyhlásení sa zdôrazňuje, že „nastupujúca vláda je vládou kontinuity a pokroku, s historickou šancou prekonať staré deliace čiary z 90. rokov“. Vláda použije všetky právne i politické prostriedky, aby nedala extrémizmu šancu a zastavila tak ďalšiu antisystémovú eróziu parlamentnej demokracie. Od úspechu dnešnej vládnej koalície závisí aj ďalší vývoj štandardnej parlamentnej a straníckej politiky na Slovensku, zdôrazňuje sa v schválenom materiáli.

Vláda deklarujeme spoločnú vôľu inštitucionalizovať a zintenzívniť boj proti korupcii. Chce prijať účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje. V zahraničnej a európskej politike vláda zdôrazňuje jednoznačnú kontinuitu v proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky. Vláda urobí všetko potrebné, aby zaistila úspešný a bezpečný priebeh predsedníctva SR v Rade Európskej únie.

V oblasti školstva sa v materiáli konštatuje, že súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje za veľkú výzvu. Zlepšenie tohto stavu si vyžaduje zásadné vnútorné aj vonkajšie systémové zmeny a vláda je odhodlaná ich pripraviť a začať neodkladne uskutočňovať. Návrh týchto zmien sformuluje vláda do konca roku 2016 v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania. Vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva.

Z ekonomického hľadiska vláda chce prispieť k vytvoreniu ďalších 100 000 pracovných miest a k zníženiu nezamestnanosti pod 10 percent. Vláda sa zároveň zaväzuje dosiahnuť do roku 2020 vyrovnaný rozpočet a posilniť dodržiavanie rozpočtovej disciplíny. Vláda zabezpečí podľa programového vyhlásenia zníženie dane z príjmov právnických osôb na 21 percent.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #programové vyhlásenie vlády