Suchánek chce zvolať výbor k zrušeniu obvinení pre CT

Poslanec Alan Suchánek (OĽaNO/Nova) chce zvolať mimoriadny parlamentný výbor pre zdravotníctvo k zrušeniu obvinení v kauze nákupu CT prístroja v piešťanskej Nemocnici Alexandra Wintera. Výbor by mal podľa neho predvolať Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý by mal objasniť, prečo tento týždeň Generálna prokuratúra SR (GP) stiahla všetky obvinenia v spomínanom prípade. Vyhlásil to v piatok na tlačovom brífingu Suchánek.

15.04.2016 12:00
debata (15)

Stiahnutie obvinení podľa poslanca parlamentu Daniela Lipšica (OĽaNO/Nova) potvrdzuje, že je potrebné vymeniť kľúčové pozície na prokuratúre a na polícii. „Tento prípad poukazuje na jednu vec, na Slovensku sú zaplať pán Boh za to, aj odvážni a skúsení vyšetrovatelia a prokurátori. Z času na čas sa stane, že nejaká kauza sa začne trestne stíhať, alebo začne konanie. Ale potom si žiaľ mocní tejto krajiny nájdu toho svojho nadriadeného na polícii alebo na prokuratúre, ktorý zablokuje trestné stíhanie. A to je presne tento prípad,“ povedal Lipšic. Poslanec zároveň vyzýva prokuratúru, aby zverejnila zrušujúce uznesenie.

Ako potvrdila tento týždeň hovorkyňa GP Andrea Predajňová, k rozhodnutiu dospel po preskúmaní spisového materiálu prvý námestník generálneho prokurátora. Jedným z hlavných pochybení bolo podľa nej nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody, a to pre nepoužiteľnosť znaleckého posudku. „Bude vecou ďalšieho konania, aby sa vyšetrovateľka a prokurátor zodpovedne a v intenciách príslušných ustanovení Trestného poriadku vyrovnali so všetkými relevantnými tvrdeniami obvinených,“ konštatovala Predajňová.

Rozhodnutie podľa hovorkyne nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vytkol, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. „Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ dodala Predajňová.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vydal v novembri 2014 pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali tender na kúpu CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Podľa medializovaných informácií piešťanská nemocnica kúpila prístroj za 1,6 milióna eur, čo bolo o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, kde v minulosti pôsobil aj bývalý predseda parlamentu Pavol Paška.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a podpredsedníčka parlamentu, predsedníčka dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáta Zmajkovičová po zverejnení prípadu a po výzve premiéra Roberta Fica rezignovali. Z funkcie neskôr odstúpil aj Pavol Paška, ktorý sa vzdal aj poslaneckého mandátu.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #CT prístroj #kauza CT