Bláznivý apríl, aký má byť: teplo, mráz a búrky

, 16.04.2016 08:00
počasie, jar, deti, dievčatá,
Víkend poteší tých, čo majú radi slnko a prehriaty vzduch. Autor: ,

Aprílové počasie sa chystá robiť česť svojmu menu. Cez víkend má byť krásne a teplo, potom sa ochladí, aby sa znova vrátili teplé dni. A k tomu ako prídavok mráz, búrky a dážď.

Víkend poteší tých, čo majú radi slnko a prehriaty vzduch. Teploty v sobotu a nedeľu budú na toto ročné obdobie mimoriadne vysoké, dosiahnu 23 až 25 stupňov Celzia. Takýto charakter máva počasie na začiatku leta, a nie uprostred jari. Aj búrky v strede týždňa boli skôr letné, dosť silné a s množstvom elektrických výbojov, čo tiež nie je typické pre súčasné ročné obdobie.

"V tomto čase sa síce búrky vyskytujú, ale nebýva pri nich toľko bleskov a intenzita dažďa nebýva pri nich taká, aká bola v stredu večer. Stalo sa aj to, čo sa stáva v letnom období, že búrky prišli z Rakúska a tiahli cez Záhorie, Malé Karpaty po okraji Podunajskej nížiny smerom na Trnavu, Piešťany a Ponitrie.

Veľká časť Podunajskej nížiny nemala pri týchto búrkach žiadne zrážky," vraví Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. Takéto búrky vznikli preto, že jar je teplejšia. Podľa dlhodobého normálu by mali byť teploty v najteplejších oblastiach cez deň okolo 15 stupňov Celzia, nie 20 stupňov, ako je teraz.

Ako bude

  • Sobota Prevažne polooblačno, ojedinele prehánky, možnosť búrky. Denná teplota 19 až 23, na Orave, Liptove a Spiši okolo 17 stupňov.
  • Nedeľa Prevažne malá, postupne zväčšená oblačnosť, ojedinele prehánky alebo búrky. Denná teplota 21 až 25 stupňov.
  • Pondelok Od západu postupne veľká oblačnosť, na viacerých miestach dážď, ojedinele búrky. Denná teplota 10 až 15, na juhu okolo 17 stupňov.
  • Utorok Jasno až polooblačno, na východe doznievanie zrážok. Denná teplota 13 až 18 stupňov.
  • Streda Jasno až polooblačno, na severe a východe miestami dážď, od stredných polôh sneženie. Denná teplota 11 až 16, na severe okolo 9 stupňov.
  • Štvrtok Jasno alebo len malá oblačnosť, ráno ojedinele hmla. Denná teplota 12 až 17 stupňov.

Zdroj: SHMÚ

Po víkende sa však ochladí. Spôsobí to poloha tlakovej výše, ktorá sa nachádza nad Britskými ostrovmi a južnou Škandináviou. Po jej prednom okraji by mal na naše územie preniknúť chladnejší vzduch. A v suchšom vzduchu pri nočnom vyjasnení treba očakávať mráz.

„Tým, že sa zmenší oblačnosť, bude existovať riziko výskytu minimálne prízemných mrazov, aj v tých najteplejších oblastiach Slovenska. To znamená, že aj v nížinách môžu byť prízemné mrazy, s tým by mali ľudia počítať,“ upozorňuje Faško.

Ďalší vývoj naznačuje, že v polovici budúceho týždňa by mohlo byť teplejšie, a po oteplení zase môžu prísť dažde. Počasie nebude zlé, bude skôr nestabilné. Také, aké k aprílu patrí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#búrky #jarné počasie #počasie #slnko #teplo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
23,99
Kytica Zimona 14

Kytica Zimona 14

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk