Rezort zdravotníctva mieni spraviť poriadok v poplatkoch do konca roka

Ministerstvo zdravotníctva chce podľa rezortného šéfa Tomáša Druckera pripraviť riešenie vyhovujúce pre pacientov, ale aj pre poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

10.06.2016 11:52
debata (7)

Poriadok v poplatkoch u lekárov chce Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR spraviť do konca tohto roka. „V rámci legislatívneho plánu úloh na tento rok sme dali rámec, že chceme pripraviť legislatívnu úpravu, na konci roka ju predložiť na rokovanie vlády. V súčasnosti tento projekt analyzuje potreby, aj požiadavky pacientov, aj skúsenosti, ktoré sme mali doteraz z iných krajín,“ povedal tento týždeň po rokovaní vlády šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker. Pripomenul, že ministerstvo chce pripraviť také riešenie, ktoré bude vyhovovať na jednej strane pacientom, ale aj poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Jedným zo zvažovaných je zavedenie možnosti „prednostného“ vyšetrenia po ordinačných hodinách. Proti tomu je však Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Zväz argumentuje tým, že ambulantní poskytovatelia v súčasnosti v rámci ordinačných hodín ordinujú v priemere minimálne šesť hodín denne. K tomu po skončení ordinačných hodín zabezpečujú podľa ZAP chod ambulancie, od nákupov materiálu a liekov, vykonávania administratívnych činností – vykazovanie do zdravotných poisťovní, vypisovanie štatistických hlásení, posudkov, lekárskych správ pre rôzne subjekty vrátane orgánov verejnej správy, vzdelávanie až po prípravu ambulancie na ďalší deň a upratovanie.

Drucker podotkol, že spomínanú možnosť analyzujú. „Ja sa neviem dnes vyjadriť ku konkrétnemu riešeniu. Toto riešenie vzíde z pracovných úloh a na december je plánovaný legislatívny návrh zákona, ktorý by som chcel mať pripravený pre vládu. V súčasnosti ešte nemáme výsledky ani z prieskumu, aby sme vedeli povedať, čo vlastne je citlivé pre pacientov, čo by si želali, pretože chcem, aby sme reflektovali aj na potreby pacientov,“ uzavrel minister.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #poplatky u lekárov #Tomáš Drucker