Obmedzenia počas sanácie Strečna budú o mesiac kratšie

Vláda v stredu schválila nový návrh ministerstva životného prostredia (MŽP) na riešenie súčasného stavu stability skalného brala v obci Strečno, ktorý naďalej počíta s úplným vylúčením dopravy počas 11 víkendov a obmedzením dopravy do jedného jazdného pruhu počas štyroch mesiacov, čo je o jeden mesiac kratšie než pôvodný návrh.

15.06.2016 12:56
debata

Trvanie sanácie odhaduje MŽP na osem mesiacov vrátane dvojmesačnej časovej rezervy na nepredvídateľné faktory, ukončiť by ju mali do konca mája budúceho roka. Verejné obstarávanie sa uskutoční v tomto roku, no vzhľadom na dĺžku trvania sanácie bude nutné časť prác realizovať až v roku 2017.

Vzhľadom na túto skutočnosť sa v návrhu ukladá ministrovi financií vyčleniť výdavky na sanáciu previsu až v januári 2017. MŽP vyčíslilo výdavky na sanáciu na 1,1 milióna eur. Kabinet už v októbri 2015 schválil 900-tisíc eur na okamžité protihavarijné opatrenia a sanáciu skalného brala vrátane odborného geologického dohľadu, vláda musí ešte schváliť dodatočných 200-tisíc eur.

MŽP v súčasnosti vylúčilo pre nedostatok financií alternatívu, ktorá predpokladala vybudovanie ochrannej železobetónovej galérie nad frekventovanou cestou medzi Žilinou a Martinom. Náklady na jej výstavbu by sa totiž vyšplhali na 6,7 milióna eur.

Postup prác navrhuje MŽP s ohľadom na čo najmenšie obmedzenie dopravy na štátnej ceste I/18 medzi Žilinou a Martinom, ktorou denne prejde asi 30 000 vozidiel, z toho približne 5 500 nákladných. V prvej etape prác sa uskutočnia okamžité protihavarijné opatrenia na skalnom brale.

Budú zahŕňať očistenie skalného brala od zvetraných úlomkov, odstránenie a redukciu previsu, injektáž a plombovanie trhlín a puklín. Práce sa musia uskutočniť v režime úplného vylúčenia dopravy, preto MŽP navrhuje ich realizáciu počas víkendových dní, keď je hustota dopravy znížená.

Predpokladá úplné vylúčenie dopravy na 11 víkendov cca od 8:00 v sobotu do 18:00 v nedeľu. O vylúčení dopravy počas víkendov budú občania aj prepravné spoločnosti informovaní prostredníctvom médií a informačných systémov.

V spolupráci s krízovým štábom bude pred každým víkendovým vylúčením dopravy spresnený čas vylúčenia v závislosti od charakteru vykonávaných prác. V záujme skrátenia odstávky dopravy budú niektoré práce robiť aj v nočných hodinách.

Druhá etapa prác bude zahŕňať sanačné práce na skalnom brale vrátane vybudovania ochranných sietí, dynamických záchytných bariér, kotvenia uvoľnených skalných blokov a výstavby podporných betónových konštrukcií na zabezpečenie previsov bezprostredne nad cestou. Tieto práce si vyžiadajú len obmedzenie dopravy do jedného jazdného pruhu, prípadne jej krátkodobé vylúčenie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Strečno #sanácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy