HPI predstavil najlepšie pôrodnice za minulý rok

Health Policy Insitute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk vyhodnotil najlepšie pôrodnice na Slovensku za minulý rok.

13.07.2016 13:55
debata

Ako informovali tvorcovia projektu, prvé miesto medzi perinatologickými centrami získala Univerzitná nemocnica Martin. Víťazom v úrovni III. (resuscitačná starostlivosť) sa stala Fakultná nemocnica Trenčín. Prvé miesto v úrovni II. (intenzívna starostlivosť) obsadila Liptovská nemocnica s Poliklinikou (LNsP) Liptovský Mikuláš a na úrovni I. (štandardná starostlivosť) je na prvom mieste Sanatórium Koch. Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenala pôrodnica vo Fakultnej nemocnici Trnava a získala tak ocenenie Skokan roka.

V piatom ročníku projektu Sprievodca pôrodnicami sa hodnotila ich kvalita podľa úrovne neonatologickej starostlivosti pri pôrodnici. Podľa HPI sa tým zohľadnila odlišná náročnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v príslušných zdravotníckych zariadeniach. V minulom roku fungovalo na Slovensku 54 pôrodníc, v ktorých sa narodilo 55 139 detí. Na jednu pôrodnicu tak priemerne pripadne 1 021 pôrodov. Počet pôrodov sa pohyboval od 299 v Snine až po 3 015 pôrodov v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Antolská. V roku 2016 bola zavretá pôrodnica v Banskej Štiavnici, čiže počet pôrodníc klesol na 53. Z nich sa do projektu Sprievodca pôrodnicami zapojilo 48 pôrodníc.

Celkové hodnotenie pozostávalo podľa tvorcov projektu z troch častí, a to z expertného hodnotenia, z hodnotenia služieb a hodnotenia mamičiek. „Expertné hodnotenie odborných parametrov kvality pôrodníc sme vypracovali v spolupráci so Slovenskou gynekologicko-pôrodníckou spoločnosťou SLS,“ uviedol výkonný riaditeľ HPI Tomáš Szalay. Snahou Sprievodcu pôrodnicami a jeho tvorcov je poskytnúť mamičkám komplexné informácie o slovenských pôrodniciach.

debata chyba
Viac na túto tému: #pôrodnice
Flowers