Vo vzduchu v niektorých športových obchodov sú nebezpečné látky

Organizácia Greenpeace zistila, že vzduch v niektorých obchodoch, ktoré predávajú športové a outdoorové výrobky, obsahuje nebezpečné látky.

03.08.2016 15:32
Voderady, ONE Fashion Outlet Foto: ,
Organizácia Greenpeace zisťovala vo vzduchu prítomnosť plnofluórovaných uhľovodíkov PFC, ktoré zabezpečujú vodoodolnosť športového výstroja a oblečenia, sú však nebezpečné pre ľudské zdravie.
debata (7)

Podľa výsledkov testovania sú koncentrácie prchavých plnofluórovaných uhľovodíkov známych aj ako fluórokarbóny (PFC) v týchto obchodoch až 60-násobne vyššie ako je ich priemerná koncentrácia v iných uzavretých miestnostiach a až 1 000-krát vyššie ako vonku.

Greenpeace testoval vzduch v predajniach spoločností Mammut, The North Face, Norrona a Haglöfs na Taiwane, v Nemecku, Taliansku, Nórsku, Švédsku a vo Švajčiarsku. „Testy ukázali, že výstroj outdoorových nadšencov je naďalej kontaminovaný nebezpečnými chemickými látkami. Môžeme očakávať, že v podobných podmienkach pracujú aj zamestnanci slovenských outdoorových obchodov, ktoré predávajú výrobky s obsahom PFC látok,“ konštatovala koordinátorka toxickej kampane Ivana Kohutková z Greenpeace Slovensko.

Organizácia už predtým konštatovala, že aj na Slovensku sa predáva oblečenie s obsahom PFC, ktoré sa používajú na zabezpečenie vodoodolnosti športového výstroja a oblečenia. Fluórokarbóny sú z prírody ťažko odbúrateľné chemické látky a v mnohých prípadoch ohrozujú zdravie a životné prostredie. Štúdie podľa Greenpeace ukazujú, že v organizme vystavenom týmto prchavým látkam dochádza k zvýšeniu hladiny PFC v krvnom obehu. Napríklad PFC látka 8:2FTOH sa transformuje na toxický karcinogén a zotrváva v organizme dlhé roky. Vystavenie organizmu iným druhom PFC látok sa tiež spája s viacerými negatívnymi zdravotnými dôsledkami vrátane rakoviny obličiek a semenníkov.

„Spoločnosti The North Face, Mammut, Norrona a Salewa, ktorých mnohé výrobky sa predávajú aj u nás, tvrdia, že milujú a rešpektujú prírodu, ale v skutočnosti sa len skrývajú za svoje známe názvy a dávajú prázdne sľuby, zatiaľ čo sami prispievajú k neodstrániteľnému toxickému znečisteniu. Vyzývame ich, aby urýchlene konali, podpísali záväzok Detox a prešli na výrobu bez toxických látok,” zdôraznila Kohutková.

Greenpeace delí spoločnosti na Detox majstrov, Zaostávajúcich a Odpadlíkov. Viaceré sa verejne zaviazali podporiť odstraňovanie PFC látok zo svojho outdoor výstroja do roku 2020, no následne tieto látky zakomponovali do membrán, batohov, topánok alebo spacích vakov. Spoločnosti Rotauf sa podarilo odstrániť všetky PFC látky z výrobného procesu a firma Vadue tak plánuje urobiť do roku 2018. Pridali sa tak k britskej spoločnosti Paramo a k záväzku nulového chemického znečisťovania a prijatiu transparentných monitorovacích systémov.

Greenpeace počas minulého leta objavila PFC aj vo Vysokých Tatrách. Osem tímov skúmalo odľahlé pohoria a jazerá vo svete. Vo všetkých vzorkách snehu z miest, ktoré tímy navštívili, našli stopy PFC. Najvyššia koncentrácia bola vo vzorkách zo švajčiarskych Álp, z Vysokých Tatier (Žabia Bielovodská dolina) a z talianskych Apenín. PFC sa do ovzdušia dostávajú pri výrobe a likvidácii, ale aj počas bežného používania. Mikročiastky sa uvoľňujú do ovzdušia zo šatstva napríklad trením pri chodení či behaní.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #obchod #Greenpeace #Outdoor #nebezpečná látka