Tripartita sa na novej minimálnej mzde nedohodla

Zamestnávatelia, odborári a členovia vlády sa na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) nedohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2017. Po rokovaní HSR o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

15.08.2016 17:08
debata (16)

Kým minister práce a sociálnych vecí Ján Richter prišiel na rokovanie tripartity s návrhom zvýšiť najnižšie zárobky o 30 eur na 435 eur, odborári presadzujú nárast minimálnej mzdy na 442 eur a zamestnávatelia nesúhlasia ani s jedným z týchto návrhov.

"Partneri vyjadrili pripravenosť sa problematikou hľadania možnej zhody ďalej zaoberať,“ povedal Richter. Ako uviedol, do konca septembra je pripravený o sume minimálnej mzdy na budúci rok naďalej rokovať a spoločne hľadať prienik. "K zhode nebolo veľmi ďaleko,“ uviedol minister.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Ľuboš Sirota deklaroval záujem nájsť dohodu na minimálnej mzde. "Ani nie tak pre rok 2017, ako skôr pre dlhšie časové obdobie a nastaviť určitý mechanizmus, podľa ktorého by sa mohla minimálna mzda hýbať,“ zdôraznil.

Prezident Konfederácie odborových zväzov SR Jozef Kollár ocenil prístup sociálnych partnerov pri rokovaniach o minimálnej mzde. "Vítame návrh, ktorý spracovalo ministerstvo práce a predložilo, ale využijeme ešte všetky možnosti na to, aby sme rokovali o výške minimálnej mzdy a čo najviac sa priblížili k hranici, ktorú navrhovala konfederácia,“ povedal. Minimálna mzda v sume 442 eur by podľa neho slovenské hospodárstvo neohrozila.

Odvodová odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur, ktorú zaviedla bývalá vláda Roberta Fica od roku 2015, sa však ani v budúcom roku nezvýši. Podľa ministra financií Petra Kažimíra je dôvodom to, že súčasná vládna koalícia sa dohodla na znížení sadzby dane z príjmov právnických osôb z 22 % na 21 %, a nie na poklese odvodov. Strana Smer-SD pritom podľa neho pred parlamentnými voľbami presadzovala pokračovať v znižovaní odvodov. "Nakoniec sme sa v rámci konsenzu zhodli na tom, že pôjdeme cestou znižovania sadzieb priamych daní,“ uviedol Kažimír.

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z 380 eur na 405 eur. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok tak v tomto roku dosahuje 2,328 eura. Od začiatku minulého roka najnižšie zárobky stúpli z pôvodných 352 eur na 380 eur. Súčasne sa od začiatku vlaňajška zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur. Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #tripartita
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy