Fico ohlasuje prísnejší meter na ľudí odmietajúcich prácu

Vláda zvažuje sprísnenie podmienok evidencie nezamestnaných na úradoch práce. Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol premiér Robert Fico, časť evidovaných nezamestnaných totiž opakovane odmieta pracovné ponuky.

16.08.2016 12:53
fico Foto: ,
Premiér Fico: V iných krajinách je podľa Fica miera nezamestnanosti 5 alebo 6 % aj vďaka tomu, že majú podstatne prísnejšie podmienky na registrovanie v evidencii nezamestnaných.
debata (351)

„Ak ten, kto je nezamestnaný, dostane reálnu ponuku práce a túto ponuku práce bude neustále odmietať, tak potom sa štát bude musieť postaviť k tomuto človeku inak, ako k tomu, kto si reálne prácu hľadá a normálnym spôsobom reaguje na ponuky, ktoré dostáva,“ povedal predseda vlády. V iných krajinách je podľa Fica miera nezamestnanosti 5 alebo 6 % aj vďaka tomu, že majú podstatne prísnejšie podmienky na to, aby boli ľudia registrovaní v evidencii nezamestnaných.

Detaily k tomu, ako sa podmienky pre evidovaných nezamestnaných majú sprísniť, premiér neuviedol. „Hovoril som s ministrom práce Jánom Richterom o detailoch viackrát, má niekoľko alternatív ako postupovať,“ uviedol Fico. Podľa neho prichádza od zamestnávateľov čoraz viac signálov o tom, že niektorí nezamestnaní ponuku na prácu odmietajú. „Dokonca prídu na úrad práce a v spolupráci s týmto úradom dajú dohromady skupinu nezamestnaných a ponúkajú im prácu a títo ľudia to odmietajú, dokonca mnohí povedia prečo ja, prečo nie on,“ zdôraznil predseda vlády. K týmto ľuďom by preto mala vláda podľa Fica pristupovať podstatne prísnejšie, keďže „sfarbujú evidenciu nezamestnaných“.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom mája sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila, medziročne bola nižšia o 2,10 percen­tuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci júna 256 615 dispo­nibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu mája tohto roka ide o pokles o 127 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 54 808 osôb.

351 debata chyba
Viac na túto tému: #miera nezamestnanosti #Robert Fico
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy