Brecely ako minister skončí, Sieť sa chce spojiť s inou stranou

Lídri koaličných strán Smer, Most-Híd, SNS s Sieť sa stretli na Úrade vlády SR, aby hovorili o situácii, ktorá nastala po odchode poslancov Siete do poslaneckého klubu Mostu-Híd.

19.08.2016 12:21 , aktualizované: 14:50
koaličná rada, Andrej Danko Béla Bugár, Roman... Foto: ,
Zľava: Predseda strany SNS Andrej Danko, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany #Sieť Roman Brecely a predseda vlády SR Robert Fico počas TB po zasadnutí Koaličnej rady na Úrade vlády SR.
debata (74)

Predseda vlády Robert Fico po rokovaní Koaličnej rady informoval o jej výsledkoch na krátkom brífingu, kde prečítal spoločné vyhlásenie štyroch predsedov koaličných strán.

Vo vyhlásení konštatovali, že 81 poslancov koalície podporuje programové vyhlásenie vlády a nové rozloženie síl v koalícii bude viesť k novej a efektívnejšej štruktúre a zloženiu koalície.

Šéfovia koaličných strán vzali tiež na vedomie, že minister dopravy Roman Brecely ponúkol svoju funkciu člena vlády a „berú s plnou vážnosťou na vedomie záujem predsedu politickej strany Sieť nájsť zmysluplné využitie potenciálu strany Sieť v štruktúre z niektorej vládnych strán formou integrácie," dodal premiér Fico.

Danko nefandí posilňovaniu klubov prestupmi poslancov

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko nie je zástanca naberania členov a posilňovania poslaneckých klubov prestupmi poslancov. Ako povedal, v tomto názor nezmení. „Nechcem SNS oslabovať účelovými partnerstvami odídených z iných politických strán, pokiaľ nie sú ochotní si obliecť dres SNS. To len oslabuje politiku,“ povedal.

Danko už v júni povedal, že SNS by nikdy so žiadnymi prebehlíkmi nerokovala. „Verím, že to nebudú robiť ani ostatné koaličné strany," povedal vtedy Danko v súvislosti s informáciami, že vtedajší poslanci Siete Andrej Hrnčiar a Martin Fedor rokovali s predsedom Mostu-Híd Bélom Bugárom o možnej spolupráci.

Kto chce do SNS vstúpiť, podľa Danka môže. „Nesprávam sa ako Igor Matovič, alebo SaS, pretože neblokujem členstvo. Ja sa snemu nebojím. SNS je otvorená komukoľvek, kto splní podmienky, ktoré stanovujú stanovy. Nepamätám si, že by sme až na výnimky blokovali niekomu členstvo. Kto si chce obliecť dres SNS, môže, ale potom hrá za mužstvo SNS,“ vyhlásil.

Súčasné dianie v koalícii, keď zo Siete odišla pätica poslancov a prešla do Mostu-Híd, považuje Danko za normálny politický život. „Každý predseda politickej strany sa však musí zaujímať hlavne o svoju stranu. Ja môžem konštatovať, že SNS je pevný prvok koalície. Sieť si musí doriešiť svoje problémy sama,“ uviedol s tým, že matematika je vo vzťahoch neúprosná.

Na otázku, či si vie aj naďalej predstaviť fungovanie štvorkoalície, keď Sieť má v parlamente len dvoch poslancov, odpovedal tým, čo si predstaviť nevie. „Neviem si predstaviť spoluprácu s inými politickými stranami, ktoré sa v NR SR netaja teátrami, exhibicionizmom a nesystémovosťou. S kým potom spolupracovať? Musím si predstaviť spoluprácu a vzťahy ľudí a lídrov, ktorí, keď vám dajú ruku, dajú vám ju aj pred kamerou,“ konštatoval predseda SNS.

Opoziční politici totiž sú podľa neho s ním kamaráti, keď sú spolu s ním na osobnom stretnutí, ale za chrbtom na neho nadávajú. „Ja nie som za takéto bezcharakterné komunikácie. V politike nesmiete stratiť svoju tvár. Ako chcú iné strany spolupracovať, keď každý každého nenávidí a ohovára, uráža. Však to je nešťastie,“ vyhlásil.

Most-Híd chce post ministra dopravy

Na miesto ministra dopravy si nárokuje strana Most-Híd, ktorá prijala päticu odídencov zo Siete do svojho poslaneckého klubu. Na otázku, či na post navrhne Béla Bugár terajšieho štátneho tajomníka rezortu dopravy Árpáda Érseka vo štvrtok povedal, že všetko je v moci republikovej rady, ktorá zasadne už v sobotu 20. augusta. „Musí to byť človek, ktorý ministerstvo ovláda. O tom však musí rozhodnúť republiková rada,“ prezradil vo štvrtok Bugár.

Vo štvrtok predseda Mostu-Híd povedal, že predpokladá zúženie štvorkoalície. „Bude potrebné rokovať na Koaličnej rade, akým spôsobom sa to usporiada. Predpokladám, že štvorkoalícia sa zmení na trojkoalíciu, ale o tom, samozrejme, rozhoduje Koaličná rada, rovnako, ako aj o ďalších personálnych zmenách,“ podotkol po rokovaní predsedníctva strany Most-Híd Bugár.

Predsedovia troch koaličných strán Robert Fico (Smer), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) sa vo štvrtok 18. augusta stretli bez predsedu strany Sieť Romana Brecelyho. Dnes už rokovali v plnej zostave všetci štyria.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Most-Híd #Smer #Sieť #Koaličná rada