Pošta nebude distribuovať Kali špeciál

Slovenská pošta nebude distribuovať časopis o kauze Bašternák Kali špeciál. Rozhodnutiu pošty poslanec OĽaNO-Nova Jozef Viskupič nerozumie. Tvrdí, že v tiráži je identifikovateľný vydavateľ, tlačiareň aj evidenčné číslo tlače, pod ktorým Kali špeciál zaregistrovali na ministerstve ako periodickú tlač.

02.09.2016 11:44 , aktualizované: 19:45
debata (148)

„Pre mňa je preto záhada, na základe čoho pošta rozhodla, keďže tlačovina je stále vedená ako periodikum," hovorí Viskupič. Dôvod odmietnutia považuje za vymyslený. „Máme teraz len dve možnosti: alebo využijeme služby inej distribučnej firmy, alebo si to roznesieme sami," konštatuje poslanec.

Pošta časopis distribuovať nebude

Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková vysvetlila, že Kali špeciál na základe stanoviska Ministerstva kultúry SR nespĺňa zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač, Slovenská pošta preto považuje túto tlačovinu za leták.

Obsah letáku však môže podľa právnikov zasahovať do práva na ochranu osobnosti konkrétnej fyzickej osoby. Slovenská pošta okrem toho dostala písomné oznámenie výhradného nositeľa autorských práv k fotografii tváre Roberta Kaliňáka, ktorá je uvedená na tlačovine Kali špeciál s upozornením, že disponuje výhradným právom na použitie tejto fotografie a na jej použitie nebol daný jeho súhlas.

„Na základe právneho odporúčania sa Slovenská pošta rozhodla, že nebude vstupovať do rizika prípadného súdneho sporu o ochranu osobnosti alebo o ochranu pred neoprávneným zásahom do autorského práva a nevystaví sama seba alebo iné fyzické osoby riziku trestného konania a preto odmieta tlačovinu Kali špeciál distribuovať,“ uvádza sa v stanovisku.

Opozícia bude tlačovinu distribuovať inak

Slovenská pošta zároveň vyjadrila úprimnú ľútosť a znepokojenie, že je účelovo vťahovaná do politického zápasu a verejnosti sú prezentované nepresné informácie, ktoré majú za cieľ diskreditáciu Slovenskej pošty „snáď len preto, že ide o štátom vlastnenú spoločnosť“. Slovenská pošta tiež upozorňuje, že v danom prípade ide o nepoštovú a neregulovanú službu, ktorú na plne liberalizovanom trhu poskytuje niekoľko subjektov, pričom Slovenská pošta nemá zákonnú povinnosť túto tlačovinu distribuovať.

Časopis Kali špeciál chceli prostredníctvom Slovenskej pošty distribuovať opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA. Tie už avizovali, že ak pošta odmietne rozdistribuovať tlačovinu, urobia tak sami alternatívnymi formami.

Smer hovorí o porušovaní zákona

Strana Smer hovorí o flagrantnom porušovaní zákonov v súvislosti s pokusom opozície rozširovať politický materiál, zjavne poškodzujúci ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tvrdí, že podanie trestného oznámenia za porušovanie autorského práva je v tejto veci správne, pretože politická strana OĽaNO pri výrobe politického paškvilu neoprávnene použila fotografiu R. Kaliňáka, ktorá je pod ochranou autorského práva. Strany OĽaNO-Nova a SaS dali vyrobiť politické noviny o kauze Bašternák.

© Autorské práva vyhradené

148 debata chyba
Viac na túto tému: #pošta #OĽaNO #Robert Kaliňák #SASKA