Na stupňovaný štrajk sa zatiaľ prihlásilo 1 441 učiteľov

Viacero učiteľov prejde v utorok 13. septembra zo štrajkovej pohotovosti do štrajku. Na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa zatiaľ do štrajku registrovalo 1 441 učiteľov zo 78 škôl. Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov však uviedol, že počet registrovaných učiteľov ešte nie je definitívny a číslo môže rásť.

12.09.2016 10:42
debata (35)

Stupňovaný štrajk sa začne v utorok hodinovým prerušením práce. Učitelia podľa Crmomana pravdepodobne budú v práci, ale vyučovať začnú až od druhej vyučovacej hodiny. V stredu 21. septembra stupňovaný štrajk následne bude pokračovať dvojhodinovým prerušením práce, vo štvrtok 29. septembra už bude trojhodinový štrajk.

V piatok 7. októbra plánujú učitelia štrajkovať štyri hodiny. Ak sa iniciatíva nedohodne s vládou, plánuje aj po tomto termíne zvyšovať intenzitu a rozsah štrajku, ktorý môže vyvrcholiť úplným a neobmedzeným štrajkom. Iniciatíva zároveň vníma svoje aktivity ako podporu presadzovania požiadaviek deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý do kolektívneho vyjednávania vstupuje s požiadavkou 25-percentného zvýšenia platových taríf.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa na stupňovanom štrajku nezúčastní. Odbory sú totiž viazané kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa a na tento rok teda uplatňujú sociálny zmier. Zväz však zároveň nechá rozhodnutie o účasti na štrajku na svojich členoch. Tento protest je totiž podľa predsedu školských odborov Pavla Ondeka o jednotlivcovi a každý jednotlivec má právo vyjadriť svoj postoj.

Crmoman uviedol, že Iniciatíva slovenských učiteľov rešpektuje stanovisko Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy a vníma ho v zásade ako podporu požiadavkám iniciatívy. „Sme radi, že sa nám v tomto smere darí zbližovať postoje a stanoviská. Vyzývame preto všetkých pedagogických a odborných zamestnancov zo všetkých odborových organizácií, aby sa 13. septembra zapojili do stupňovaného štrajku a podporili nás,“ dodal Crmoman.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Iniciatíva slovenských učiteľov #štrajk učiteľov