Ako informovala hovorkyňa Greenpeace Miroslava Ábelová, dobrovoľníci v tričkách s písmenami zároveň vytvorili slová „solidarita“ a „mier“.
Greenpeace varuje, že politika nenávisti, privilégií, deregulácií, nespravodlivého obchodu a zdaňovania naštrbila dôveru verejnosti v politiku a vyústila do diskriminácie a sociálneho vyčleňovania. Organizácia zdôrazňuje, že prišiel čas na to, aby európski lídri znovu zamerali svoju pozornosť na blaho ľudstva a planéty.
Greenpeace spolu s ďalšími 177 európskymi a národnými občianskymi organizáciami a obchodnými zväzmi pred bratislavským summitom adresoval európskym lídrom vyhlásenie, v ktorom ich žiada, aby počúvali obavy ľudí.
„Naše vlády sú v Bratislave, aby zachránili európsku spoluprácu, no napriek tomu neustále opúšťajú základné hodnoty, na ktorých bola únia postavená. Strach, diskriminácia a prísnosť nahrádzajú mier, ľudské práva a solidaritu. Ľudia chcú väčšiu rovnoprávnosť a sociálnu aj environmentálnu ochranu. Odmietajú korporátne privilégiá a nespravodlivé obchodné dohody. Na záchranu Európy musia naši lídri prestať prisluhovať extrémistom a začať vytvárať regulácie, ktoré slúžia všetkým,“ povedala regionálna politická koordinátorka Greenpeace Júlia Sokolovičová.
Greenpeace pripomína, že v prvých odsekoch dohody Európskej únie sa zdôrazňujú základné európske princípy: mier, demokracia, solidarita, rovnako ako sociálny rozvoj a environmentálna ochrana.
Na Bratislavskom hrade sa dnes koná summit 27 štátov Európskej únie bez Veľkej Británie. Lídri sa stretnú po tom, čo v júni občania Británie v referende zahlasovali za odchod krajiny z európskeho klubu. Budú diskutovať o tom, ako má Európska únia po brexite vyzerať.
Premiérov a prezidentov čaká dopoludnia diskusia na Bratislavskom hrade, naobedujú sa na lodi plávajúcej smerom k Danubiane a neskôr sa vrátia opäť na Hrad. Summit by sa mal končiť v podvečerných hodinách. Hlavy vlád a štátov neočakávajú zásadné a záväzné závery, sú však za naštartovanie diskusie.