Erik Tomáš Čistému dňu mediálne neradil, prečítal z listu od Natálie

Poslanec NR SR Erik Tomáš tvrdí, že s vedením resocializačného zariadenia Čistý deň sa stretol ako člen parlamentného sociálneho výboru a nie ako mediálny poradca premiéra. To, že sa stretnutie odohralo na Úrade vlády, vysvetlil svojou zaneprázdnenosťou. Odmietol však uviesť, kto stretnutie sprostredkoval. SaS Tomáša vyzvala, aby sa vzdal funkcie poradcu premiéra a poslanca. „Zotrvám na svojich funkciách a budem pátrať po pravde,“ uviedol poslanec Smeru.

, 23.09.2016 12:12, aktualizované: 13:10
TOMÁŠ: Reakcia na TB strany SaS Foto: ,
Poslanec NR SR za stranu Smer Erik Tomáš počas tlačovej besedy na tému: Reakcia na TB strany SaS.
debata (131)

Erik Tomáš citoval z listu z 28. augusta 2016. „Neprajem si, aby ste uverejňovali moje údaje a zdravotný stav. Považujem to za nechutné z vašej i matkinej strany. V centre sa cítim dobre. Je tu o mňa postarané lepšie ako u matky. Nikto ma tu nezneužil, ani neznásilnil,“ prečítal.

List dostal od zamestnancov Čistého dňa počas stretnutia na Úrade vlády. On sám súhlas na jeho zverejnenie nemá. Verí však riaditeľovi zariadenia Petrovi Tománekovi, že list je pravý a vedenie zariadenia súhlas na zverejnenie má.

Erik Tomáš obvinil televíziu JOJ, že o kauze informuje tendenčne. Podľa jeho slov má šéfredaktor televízie tento list k dispozícii, ale nezverejnil ho. Redaktorka televízie priamo na tlačovej konferencii oponovala, že list síce majú, ale nemajú súhlas na jeho zverejnenie.

Stretnutie na Úrade vlády

Erik Tomáš dodal, že už včera (22.9.2016) otvorene priznal stretnutie s predstaviteľmi resocializačného zariadenia Čistý deň. Podľa jeho slov ho požiadali o stretnutie ako poslanca a člena sociálneho výboru. Uviedol, že je pripravený vypočuť všetkých, vrátane matky Natálie. Tomáš uviedol, že vedenie zariadenia sa stretlo aj s predsedníčkou výboru Alenou Bašistovou a členkou Editou Pfundtner. Poslankyňa Natália Blahová údajne doposiaľ na písomnú žiadosť o stretnutie neodpovedala.

Tomáš uviedol, že vedenie zariadenia ho na stretnutí informovalo o svojich argumentoch. „Keďže stretnutie bolo v deň tlačovej besedy, pýtali sa ma, či majú aj odpovedať na novinárske otázky. Povedal som, že majú odpovedať aj na otázky. Ale tak, aby neohrozili vyšetrovanie a deti.“ uviedol.

„Nevidím túto tému čierno-bielo,“ uviedol Tomáš s tým, že ak niekto zlyhal, musí byť vyvodená zodpovednosť, ale nemôžu to byť politici ani médiá. „Chcem teda vyzvať všetkých, aby citlivo pristupovali k tejto téme, lebo ide o reputáciu zamestnancov ale aj osud zraniteľných detí,“ dodal.

SaS: Erik Tomáš nemá morálne právo byť poslancom

Poslanec NR SR Erik Tomáš stratil podľa podpredsedu SaS Jozefa Mihála morálny kredit, aby bol poslancom parlamentu. Dôvodom má byť fakt, že Tomáš sa stretol s vedením zariadenia Čistý deň a radil mu, pričom predstavitelia zariadenia sú podozriví z páchania trestnej činnosti alebo jej krytia.

Ako povedal Mihál na tlačovej besede, ak sa Tomáš nevzdá mandátu, poslanci za SaS budú iniciovať konanie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý preskúma, či nedošlo k porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. „Veríme, že výbor vyvodí konzekvencie,“ povedal Mihál s tým, že verejný funkcionár nemôže pomáhať tak, aby získal prospech on alebo iní. „Poradca premiéra radil osobe, ktorá je podozrivá zo závažných trestných činov,“ zdôraznil. SaS zároveň odporúča premiérovi Robertovi Ficovi, aby Tomáša odvolal z funkcie mediálneho poradcu.

Poslankyňa za liberálov Natália Blahová parafrázovala známy Ficov výrok. „Sexuálne zneužívanie detí nebolo nikdy tak blízko úradu vlády,“ vyhlásila s tým, že riaditeľ resocializačného centra v Galante je podozrivý, že kryl znásilňovanie a zneužívanie detí. Mediálny poradca premiéra Erik Tomáš tým, že sa s ním stretol, poskytol podľa Blahovej nepriamy dôkaz, že Čistý deň patrí do smeráckej klientely. Blahová je presvedčená, že stanovisko pre riaditeľa zariadenia, ktoré poskytol médiám, pripravovali na úrade vlády. „Prejavujeme úprimné zdesenie,“ povedala. Blahovú zaujíma, či sa Tomáš s riaditeľom centra Petrom Tománkom stretol na príkaz Fica, alebo či bol vtedy na úrade vlády. Podľa nej, ak by Tomáš išiel na stretnutie ako poslanec NR SR, mohol zorganizovať stretnutie v NR SR. „Ak ho potreboval skrývať na úrade vlády, dokazuje, že je do aféry zapletený,“ konštatovala.

Podozrenie zo sexuálneho zneužívania

O prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante informovala nedávno poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí.

Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Kontrola sa začala v utorok 13. septembra bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí boli až do pondelka 19. septembra na pobyte v Chorvátsku. V súčasnosti je v zariadení 37 detí, z ktorých 33 bolo na pobyte v Chorvátsku. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov.

Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu sociálnych vecí odobrať Čistému dňu akreditáciu pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené. Deti by v takomto prípade boli premiestnené do iných zariadení. Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.

131 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Erik Tomáš #kauza zneužívania v Galante
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy