Lúčime sa s prvým prezidentom SR Michalom Kováčom

Slovensko sa dnes rozlúči s prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky Michalom Kováčom. Vláda na dnešný deň od 8:00 do 17:00 vyhlásila štátny smútok.

12.10.2016 08:13 , aktualizované: 13.10.2016 08:18
rozlúčka, prezident, hrad, Michal Kováč Foto: ,
Na Bratislavskom hrade sa v stredu verejnosť rozlúčila s prvým slovenským prezidentom Michalom Kováčom.
debata

Prvá časť štátneho pohrebu sa uskutoční v Rytierskej sále Bratislavského hradu, kde budú pozvaní hostia kondolovať rodine. O 12:00 sa v celej Bratislave na päť minút rozozvučia zvony. V rovnakom čase sa pohne smútočný sprievod z Bratislavského hradu, cez Palisády, na nádvorie Prezidentského paláca, kde sa začne o 13:00 vojenský ceremoniál. Na nádvorí sa s prezidentom Kováčom rozlúči čestná stráž, zaznie hymna a prítomní si Kováča uctia minútou ticha. Rakvu s ostatkami prezidenta tu preložia z lafety do civilného vozidla, ktorým ho prevezú do Dómu sv. Martina, kde sa o 14:00 začne zádušná omša, ktorú bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. S príhovormi vystúpia prezident Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš a nevlastný brat, historik Dušan Kováč. Na Ondrejskom cintoríne sa o 16:15 uskutoční pohreb v kruhu najbližšej rodiny a pozvaných.

Na Hrade sa dopoludnia s Kováčom rozlúčia bývalí predsedovia parlamentov a vlády SR, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, predsedníčky Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Daniela Švecová a Jana Bajánková, slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim, členovia vlády SR, podpredsedovia NR SR, exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, zahraničné delegácie, predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predseda vlády Robert Fico, predseda NR SR Andrej Danko a prezident Andrej Kiska. Na pohrebe sa zúčastnia aj zahraniční hostia, a to český prezident Miloš Zeman, český exprezident Václav Klaus, bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt, štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Krzysztof Szczerski, predseda Spolkovej rady rakúskeho parlamentu Mario Lindner, bývalý prezident Rumunska Emil Constantinescu aj minister obrany Rumunska Mihnea Motoc. Kondolovať rodine budú všetci naši najvyšší ústavní činitelia, bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Na želanie rodiny zosnulého kancelária prezidenta neinformovala o pohrebe bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

Telo exprezidenta následne prevezú do Prezidentského paláca na lafete delostreleckej húfnice, ktorá je upravená na protokolárne účely. Počas smútočného sprievodu bude zahalená štátnou vlajkou a bude ju ťahať vojenské vozidlo. Prevoz pozostatkov na lafete s vojenskými poctami zodpovedá historickým tradíciám bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale aj spôsobu vzdania úcty v iných krajinách. Okolo lafety budú pochodovať príslušníci Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky. Na záver smútočného sprievodu budú pochodovať tri vojenské útvary: 60 vojakov pozemných síl, 60 vojakov vzdušných síl a 60 vojakov špeciálnych síl. Počas poslednej rozlúčky na nádvorí Prezidentského paláca, po hymne a minúte ticha, približne o 13:00, vypália z nábrežia Dunaja 20 delostrelec­kých sálv.

zväčšiť
mapa pohrebu

Po rozlúčke v Prezidentskom paláci prevezú telesné pozostatky Michala Kováča na civilnom vozidle na zádušnú omšu do Dómu sv. Martina, kam je pozvaná aj verejnosť. Pri Dóme sv. Martina bude tiež umiestnená veľkoplošná obrazovka, ktorá bude vysielať celý priebeh štátneho pohrebu od 11:00. Zádušnú omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. Slovom budú na prezidenta Michala Kováča spomínať prezident Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč. S hudobnou vsuvkou vystúpi sopranistka Simona Houda Šaturová. Prvé čítanie bude mať herečka Monika Hilmerová. Prezident Michal Kováč bude pochovaný v kruhu najbližšej rodiny na Ondrejskom cintoríne, bez prítomnosti médií a verejnosti. Na pohrebe budú aj zástupcovia Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky.

Štátny smútok dnes od 08:00 do 17:00 v súvislosti s pohrebom prvého prezidenta samostatnej Slovenskej republiky Michala Kováča čiastočne ovplyvní aj kultúrne udalosti a program niektorých divadiel na Slovensku. Ministerstvo vnútra vyzvalo všetky štátne orgány a inštitúcie, ako aj orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak štátneho smútku. Štátne vlajky by mali byť spustené do pol žrde a vyvesené budú aj čierne zástavy. Zakázané sú hazardné hry. Slovenské národné divadlo (SND) si napríklad uctí pamiatku prezidenta Michala Kováča vyvesením čiernej zástavy a spomienkou na túto významnú osobnosť v dejinách Slovenskej republiky. Štátny smútok rešpektuje aj štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov. Iniciatíva preto ruší v tento deň naplánovaný štvorhodinový štrajk. Rokovať nebudú ani poslanci NR SR. Štátny smútok ovplyvní aj vysielanie RTVS a súkromných televízií. RTVS bude štátny pohreb Kováča vysielať naživo, súkromné televízie tiež prispôsobia svoj program. RTVS okrem toho vyradí všetky zábavné programy.

O vykonaní štátneho pohrebu a vyhlásení štátneho smútku rozhodla vláda na mimoriadnom zasadnutí 6. októbra. Vláda takisto vtedy rozhodla aj o zriadení štátnej komisie na zabezpečenie štátneho pohrebu. V komisii boli zastúpení predstavitelia Kancelárie prezidenta SR, Úradu vlády SR, rezortov zahraničných vecí, financií, obrany, vnútra, zástupca RTVS, samosprávnej časti Bratislava – Staré Mesto a MARIANUM – Pohrebníctva mesta Bratislava. Komisia na pohrebe rešpektovala priania rodiny.

Michal Kováč zomrel vo veku 86 rokov v stredu 5. októbra o 19:50 v Nemocnici sv. Michala. Na kardiologickú jednotku intenzívnej starostlivosti tejto nemocnice ho previezli v piatok 30. septembra. Dôvodom boli kardiovaskulárne problémy. Bývalý prezident bojoval s podlomeným zdravím už niekoľko rokov.

Rakva prvého slovenského prezidenta Michala... Foto: Pravda, Robert Hüttner
Michal Kováč, rakva Rakva prvého slovenského prezidenta Michala Kováča bola vystavená v Rytierskej sieni Bratislavského hradu. Pri vchode do siene aj pri rakve stála čestná stráž.

Bratislavu čakajú viaceré dopravné obmedzenia

Bratislavské Staré Mesto dnes čakajú dopravné obmedzenia. Ide o obmedzenia nevyhnutné počas smútočného sprievodu z Bratislavského hradu do Prezidentského paláca, následne do Dómu sv. Martina a v okolí Ondrejského cintorína na Ul. 29. augusta. Taktiež môžu byť čiastočné dopravné obmedzenia pri presune zahraničných delegácií z letiska M. R. Štefánika na Bratislavský hrad v dopoludňajších hodinách, o ktorých budú verejnosť informovať podľa aktuálnej dopravno-bezpečnostnej situácie. Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Tatiana Kurucová.

Od 11:30 do 13:30 budú pre cestnú dopravu vrátane MHD úplne uzatvorené Palisády, Hodžovo námestie, Staromestská ulica a Banskobystrická ulica. V tomto čase bude taktiež neprejazdná Štefánikova ulica. Dopravu budú odkláňať na Pražskú ulicu, Mýtnu ulicu, Kollárovo námestie a v Petržalke počas uzatvorenia Mosta SNP z Panónskej cesty na Einsteinovu ulicu. Približne do 16:00 uzatvoria Staromestskú ulicu. Ako upozornila Kurucová, časový posun nie je vylúčený, bude sa odvíjať od vývoja dopravno-bezpečnostnej situácie.

V čase od 07:00 do 14:00 nebude možné státie, respektíve parkovanie na Palisádach. Z uvedeného dôvodu žiada polícia vodičov, aby si svoje vozidlá preparkovali na iné miesta. Pokiaľ tak neurobia, Krajský dopravný inšpektorát ich bude musieť odtiahnuť. „Odporúčame vodičom, aby v uvedenom čase minimalizovali pohyb vozidlami v mestskej časti Staré Mesto a uvedeným úsekom sa vyhli,“ odporučila Kurucová.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pohreb #bratislavský hrad #Michal Kováč