Kiska odvolal ďalších 8 sudcov, ktorí mali viac ako 65 rokov

Prezident Andrej Kiska odvolal z funkcie osem sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov. Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta.

17.10.2016 11:20
Kiska, Andrej Kiska, Foto: ,
Prezident Andrej Kiska odvolal z funkcie ďalších osem sudcov, kvôli tomu že už majú 65 rokov.
debata (25)

Prezident sudcov nad 65 rokov odvoláva na základe právomoci danej z Ústavy SR a na návrh Súdnej rady SR. Kiska odvolal naposledy sudcov začiatkom júna, vtedy išlo o päť sudcov, predtým v máji odvolal 47 sudcov a v marci viac ako 50 sudcov.

Ako ďalej informoval Lipták, funkcia zanikla Márii Piusovej, Emílii Zimovej, Júlii Horskej, Petrovi Pospechovi, Stanislave Bezákovej, Eve Babiakovej, Márii Šramkovej a Jurajovi Krupovi.

Prezident aj členovia súdnej rady sa zhodujú v tom, že existujúca platná úprava je nedostatočná. Na zmenu ústavy, ktorá by presne stanovila vek odchodu sudcu do dôchodku, sa však v minulom volebnom období nenašla politická vôľa. Ak by bol presne stanovený vek sudcu, kedy odchádza do dôchodku, do celého procesu by sa vniesla podľa Kisku väčšia transparentnosť a poriadok. Sudcovia by presne vedeli, že po dovŕšení istého veku im funkcia automaticky zaniká, uviedol v minulosti prezident.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Súdna rada #Andrej Kiska
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy