Matovič: Zastavte Dankov plán na zvyšovanie platov poslancov

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igor Matovič sa tento týždeň dozvedel o „tichom spiknutí“ predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) s koaličnými a s niektorými opozičnými poslancami.

04.11.2016 13:12, aktualizované: 18:22
volby 2016, OLANO, Matovic, Foto: ,
Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič vyzval Fica,aby prekazil plán Danka nezmraziť plat poslancov.
60

Podľa jeho slov sa údajne dohodli, že tento rok neotvoria tému zmrazovania platov poslancov. Návrh na zmrazenie platov zákonodarcov počas uplynulých rokov prichádzal z dielne vládneho Smeru-SD. „Každý rok návrh predkladali včas,“ povedal s tým, že minulý rok tak urobili v júli, predtým v septembri. „Spoliehal som sa, že ho predložia teraz, neurobili tak," dodal.

Ak si poslanci neodsúhlasia zmrazenie platov, od januára im podľa Matoviča stúpne mzda o 26 percent, v prípade mimobratislavského poslanca to je o 927 eur. „V situácií, keď mnohí ľudia na Slovensku nebudú mať pridané vôbec nič, poslanci budú mať o 26 percent viac,“ povedal. Jediný, kto môže toto spiknutie prekaziť, je podľa Matoviča premiér Robert Fico, k čomu ho aj vyzval.

Matovič povedal, že na novembrovej schôdzi parlamentu predloží presne ten istý návrh na zmrazovanie platov poslancov, ktorý pred rokom predložili vládni poslanci. Avšak legislatívny proces je zdĺhavý, a tak by prvé dva mesiace budúceho roka poslanci dostali zvýšené platy. „Vzhľadom k tomu, že môj návrh asi schválený nebude, vyzývam Roberta Fica, aby prekazil spiknutie a aby na najbližšom rokovaní vlády schválili skrátené legislatívne konanie a aby oni predložili návrh na zmrazenie platov poslancov,“ povedal.

Niektorí poslanci NR SR by si podľa predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča nezaslúžili ani minimálnu mzdu. „V sobotu uplynie osem mesiacov tohto funkčného obdobia a väčšina poslancov Smeru-SD, Mosta-Híd aj SNS neprehovorila v parlamente, nepredložili žiadny zákon ako by občanom pomohli,“ povedal na dnešnej tlačovej besede Matovič. I napriek tomu však každý poslanec dostal plat približne tritisíc eur. „To je 24-tisíc eur za osem mesiacov v podstate za nič,“ dodal. Podľa Matoviča by sa platy poslancov nemali zvyšovať aj pre narastajúci štátny dlh, ktorý od roku 2006 podľa neho stúpol o 171 percent.

Ako dodal, do úvahy by prichádzal aj nový systém hodnotenia poslancov. Za spravodlivé by považoval, keby mali minimálny základný plat, ktorý by sa navyšoval na základe aktivít každého poslanca individuálne.

Podľa vládnej koalície sa platy poslancov od Nového roka zvyšovať nebudú. „Koaličné strany sa navzájom dohodli, že predmetnú záležitosť nebude riešiť vláda, ale priamo poslanci troch koaličných strán. Pán poslanec Matovič veľmi dobre vie, že existuje viacero legislatívnych nástrojov na to, aby k zvyšovaniu platov poslancov nedošlo aj bez predloženia takéhoto návrhu vládou. Vládna koalícia sa touto témou bude zaoberať na najbližšej parlamentnej schôdzi, avšak nechce z tejto témy vytĺkať politický kapitál tak, ako to robí poslanec Matovič,“ píše sa v spoločnom stanovisku vládnej koalície.

„Pre mňa je zmrazovanie platov poslancov NR SR principiálna vec. My sme zaviedli ich zmrazovanie v roku 2008 a aj v roku 2017 musia byť platy nielen poslancov NR SR, ale aj ústavných činiteľov i členov vlády zmrazené,“ píše premiér Robert Fico na svojom profile na sociálnej sieti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
60 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Andrej Danko #OĽaNO