KDH schválilo Nový november i novelu svojich stanov

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) počas svojho snemu v Poprade schválilo akčný programový dokument s názvom Nový november, zameriava sa v ňom na najslabších, najchudobnejších a na najohrozenejších ľudí. Zároveň pod Tatrami zmenilo aj svoje stanovy. Podľa predsedu strany Alojza Hlinu sa tak končia vnútorné názorové nezhody v strane, čo podľa jeho slov nebude tešiť politických súperov, ktorým sa teraz podľa neho začínajú ťažké časy.

26.11.2016 09:29, aktualizované: 18:00
POPRAD: Snem KDH Foto: ,
Predseda strany KDH Alojz Hlina počas rokovania mimoriadneho snemu strany KDH.
debata (57)

Ako povedal, KDH bola, je a bude silná strana. Hnutie dnes podľa neho vyslalo z Popradu aj dva signály. „Jedným je to, že sme si pripravili silný programový dokument Nový november, pôjdeme s ním medzi ľudí, pôjdeme s nim do súťaže, teším sa na kolegov, čo pripravili a budeme to porovnávať, nech si ľudia pozrú, čo navrhujeme, nebojíme sa porovnávania. Druhým signálom je, že sme sa konsolidovali. Po marci sme dostali veľa rán, boli sme na kolenách, navrhli sme nejaký spôsob liečby,“ povedal Hlina pre médiá počas tlačovej konferencie v Poprade. Snem, na ktorom sa zúčastnilo 329 delegátov strany z 386 pozvaných, označil za mimoriadne úspešný.

Pomôcť ľuďom

Podpredseda KDH Milan Majerský verí, že týmto dokumentom hnutie dokáže pomôcť ľuďom. „Dnešným programovým dokumentom sme vyslali silný signál, že KDH na rodine záleží, schválili sme opatrenia, ktoré hovoria hlavne o podpore rodiny, ako je rodinná rovnica, čo znamená podporu rodín s deťmi, aby dostali daňový bonus až do výšky 100 eur, alebo je tu podpora tých členov rodiny, ktorí sa starajú o svojich príbuzných. Rovnako nám záleží na chudobných, na riešení rómskej problematiky, pretože chceme podporovať tie riešenia, ktoré sú už overené, nie abstraktné projekty, ale podporovať tých ľudí, ktorí sa Rómom dlhodobo venujú a majú s nimi dobré výsledky,“ dodala členka predsedníctva KDH Renáta Ocilková.

Dôchodky aj boj proti korupcii

V rámci dôchodkového systému chce KDH presadiť princíp troch grošov, teda aby zamestnané deti mohli dve percentá z daní príjmov FO darovať svojim rodičom, pričom postupne by sa toto percento mohlo zvyšovať. Presadiť chce aj skorší odchod do dôchodku pre ženy, za každé dieťa by sa mohli dostať na dôchodok o pol roka skôr. Výška dôchodku by podľa KDH mala u občana, ktorý odpracoval viac ako 30 rokov, dosahovať minimálne sumu, ktorá by sa rovnala 1,3 násobku minimálneho dôchodku.

Hnutie chce zakročiť aj v boji proti korupcii, zriadiť chce napríklad špeciálny daňový úrad pre firmy, ktoré realizujú štátne zákazky. Pomôcť chce tiež živnostníkom a podnikateľom, a to znížením administratívy, podporou mladých podnikateľov a zavedením živnostenských licencií pre neplatcov DPH.

Strana v rámci migračnej politiky odmieta aj povinné kvóty, tvrdí však, že ak niekto trpí a je v ohrození života, pomôžu mu. Strana tiež plánuje zriadenie postu ombudsmana pre dodávateľov tovarov pre supermarkety, ktorý by zastupoval záujmy dodávateľov a živnostníkov. Predloží tiež takzvaný gazdovský zákon, ktorý bude obsahovať opatrenia na podporu skutočných poľnohospodárov. Zasadzovať sa bude aj o zriadenie Banky pre chudobných a presadiť chce zákaz úžerníckych nebankových spoločností.

Zmenili stanovy hnutia

Predsedníctvo neparlamentného KDH rovnako zmenilo stanovy hnutia. Podľa Hlinu ide o veľký rozsah zmien, ako povedal, zvýšili sa nimi aj kompetencie pre predsedníctvo strany. V rámci dnešného hlasovania bolo podľa neho z 18 celkovo 15 úspešných. Naďalej napríklad ostáva platné, že všetci členovia strany môžu naďalej navrhovať kandidátov do volebných funkcií, ako napríklad kandidátov na poslancov Národnej rady SR, Európskeho parlamentu a tiež kandidáta na prezidenta SR, nebude to tak v kompetencii predsedníctva, ako sa pôvodne navrhovalo.

Podľa Majerského sa práve zmenami stanov a prijatím dokumentu otvárajú dvere širokej verejnosti a pre všetkých, ktorí majú záujem o spoluprácu. V rámci hľadania koaličného partnera sa Hlina vyjadril, že nebude hovoriť, s kým bude a s kým nebude spolupracovať, podľa jeho slov sa však na slovenskej politickej scéne pohybuje aj mnoho úkazov. „Deň po voľbách treba uznať a priznať stav, aký je. Voliči rozhodnú a po voľbách budeme potom diskutovať. Predsobášne zmluvy robiť nebudeme,“ uviedol.

Napriek svojim slovám však už teraz zamietol spoluprácu so stranou Sme rodina. Zároveň komentoval aj vzťah strany s liberálmi. „Pokiaľ by medzi liberálmi a kresťanskými demokratmi nebola tenzia, tak tu už nikto nič negarantuje. Je to úplne prirodzená tenzia, to nie je osobná tenzia. Ľudia z SaS sú v pohode ľudia. My máme hodnotovú tenziu, my máme svoje videnie sveta a oni majú videnie sveta, ktoré jednoducho spolu nekonvenuje. To však neznamená, že sa na niečom nevieme dohodnúť,“ dodal, pričom spoluprácu s touto stranou nevylúčil.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #snem #stanovy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy