Mandátový výbor začal disciplinárne konania voči Matovičovi a kotlebovcom

Mandátový a imunitný výbor NR SR v stredu podľa slov jeho predsedu Richarda Rašiho (Smer) rozhodol, že začne disciplinárne konanie voči poslancom Igorovi Matovičovi (OĽaNO-NOVA), Stanislavovi Mazurekovi a Milanovi Mizíkovi (obaja ĽSNS) za výroky, ktoré povedali v pléne počas októbrovej schôdze.

, , 30.11.2016 15:17, aktualizované: 19:24
debata (226)

Podľa Rašiho sa výbor bude podnetmi zaoberať opäť v stredu 7. decembra. „Všetci traja budú požiadaní, aby dali svoje stanovisko k prípadu a zároveň ich pozvú na výbor,“ povedal s tým, že výbor môže postupovať tromi spôsobmi.

„Pokiaľ poslanci prejavia ľútosť nad svojím konaním a ospravedlnia sa za výroky, tak podľa rokovacieho poriadku sa téma uzatvorí. Pokiaľ tak nespravia, mali by sa ospravedlniť nielen na výbore, ale aj v pléne parlamentu za svoje výroky. Ak aj to odmietnu, treťou možnosťou je udelenie pokuty až do výšky tisíc eur,“ povedal Raši.

Ako dodal, iné právomoci v takejto veci výbor nemá. Sám počas neverejného rokovania výboru hlasoval za začatie konaní. „Je správne, že sa konania začali. Bude priestor na to, aby každý mohol svoj výrok vysvetliť. Ak presvedčia výbor, že výroky boli v poriadku, tak výbor môže konanie ukončiť,“ reagoval.

Podľa poslanca Matoviča o začatí konania rozhodovalo 12 neprávnikov. Nazdáva sa, že cieľom predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý podal podnety na trojicu poslancov, je zastrašovať opozíciu a Matoviča hádzať do jedného vreca s kotlebovcami.

Predseda parlamentu podal podnety za výroky poslancov, ktorými sa podľa neho vysmievajú zo židovského národa. Danko chce konať tak, aby nedochádzalo k hanobeniu rasy a národa v NR SR. „Ja si myslím, že sa nestalo nič iné, len to, že Danko konečne odkryl karty, koho je nominantom. Myslím, že v histórii slovenského parlamentu tu boli aj iné prejavy, ktoré nikto neriešil,“ povedal líder ĽSNS Marian Kotleba ešte v októbri.

Danko avizoval, že sa bude snažiť s koaličnými partnermi presadiť, aby poslanci neboli nepostihnuteľní za svoje výroky prednesené v NR SR. Podľa neho by poslanecká imunita nemala platiť na výroky, ktoré budú trestné z pohľadu poškodzovania ľudských práv a slobôd. „Pre poslanca by malo byť trestné, aj keď si dovolí hanobiť rasu či národ,“ konštatoval.

Dankovi sa nepáčili výroky poslancov ĽSNS, ktorí v rokovacej sále parlamentu hovorili o tom, že v Izraeli vládne apartheid. V prípade Matoviča Danka pobúrilo to, že Matovič počas rozpravy o rokovacom poriadku prirovnal Židov v koncentračnom tábore k poslancom NR SR.

Matovič v rozprave povedal: „Je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku,“ povedal v prejave Matovič.

Tieto vyjadrenia v stredu označil len za metaforu. „Spomínal som historický fakt, a to futbalové zápasy v koncentračných táboroch, ktoré ale, samozrejme, nikdy neboli slobodné,“ obhajoval sa Matovič s tým, že nehovoril nič, čo by bolo hanobením národa.

Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv označovať za metaforu futbalové zápasy v koncentračných táboroch bol zo strany Matoviča vulgárny a urážlivý spôsob. „Musí sa dotknúť každého človeka, ktorého rodinní príslušníci zahynuli v koncentračných táboroch. Poslanec, ktorý skladá na ústavu sľub, by mal ísť ostatným občanom príkladom, ale takýmto spôsobom znevažovať milióny obetí holokaustu je absolútne neprípustné aj v krčme štvrtej cenovej skupiny, nieto ešte v parlamente,“ zhodnotil Weisenbacher.

So svojimi výrokmi až na dno klesli poslanci extrémistickej Kotlebovej ĽS NS. Milan Mazurek uviedol, že v Izraeli funguje apartheid, kde Palestínec nie je rovnocenný Židom. „Islam je viac než náboženstvom, je to krutý, odporný a neľudský politický systém,“ znel ďalší Mazurekov výrok. Na adresu jednej aktivistky LGBTI komunity povedal: „Neviem, či je žena, alebo muž, alebo čo to konkrétne je.“ Hanobiacimi výrokmi sa prezentoval tiež Stanislav Mizík z ĽS NS. „Každý normálny Európan, kresťan či ateista, musí mať strach pred satansko-pedofilným dielom diabla, to je islamským náboženstvom… vieme, že moslimáci sa množia omnoho výkonnejšie ako naši asociálni Cigáni,“ hovoril Mizík.

Šéfka mimovládnej organizácie Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová konštatovala, že tento typ vyjadrení dôverne pozná zo svojej právnej praxe. Má skúsenosti, že takmer nikdy nevedú k začatiu trestného stíhania a rozsudkov je úplne minimum. „Nepoužívame žiadne nástroje na to, aby pôsobili odstrašujúco pre páchateľov. V kontexte výrokov poslancov treba povedať, že keď sa nezľakli hovoriť takéto veci ani vtedy, keď ich nechránila výroková imunita, tak teraz rešpekt nemajú žiaden,“ pripomenula Bihariová.

© Autorské práva vyhradené

226 debata chyba
Viac na túto tému: #mandátový výbor #Igor Matovič #ĽSNS #Milan Mazurek #Milan Mizík
Flowers