Drucker verí v dohodu s Unionom. Poistenci by nemali robiť paniku

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker verí, že Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) s Union zdravotnou poisťovňou (ZP) dosiahnu dohodu v najbližších dňoch. Preto podľa neho netreba mať paniku z toho, že by poistenci Union ZP nemali k dispozícii zdravotnú starostlivosť. Konštatoval to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

04.12.2016 14:26
Tomáš Drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
debata (2)

Ako povedal šéf rezortu, priebežne sa o situácii informuje. „Snažíme sa apelovať na obe strany, aby našli riešenie. Zmluvy sú platné aj počas výpovednej lehoty, to znamená, že ten priestor dohodnúť sa tu je,“ dodal Drucker.

Minister ubezpečil, že z hľadiska neodkladnej zdravotnej starostlivosti nie je žiadny problém, z hľadiska plánovanej, odkladnej starostlivosti platia zmluvy naďalej aj pre ten prípad, že by sa dohoda nezrodila v priebehu nasledujúcich dní.

Členovi parlamentného výboru pre zdravotníctvo Marekovi Krajčímu (OĽaNO-NOVA) je ľúto, kam až situácia dospela, pýta sa však, či sa tomu nedalo predísť. „Niektoré nemocnice z ANS už povedali, že plánovanú zdravotnú starostlivosť poistencom Unionu v mesiaci december už poskytovať nebudú, nakoľko sú prečerpané limity. Pokiaľ nejaká poisťovňa zníži platby nemocniciam, tak nemocnice lepšiu zdravotnú starostlivosť poskytovať nemôžu. Ak by sa toto naozaj stalo, ja osobne mám o pacientov obavy,“ povedal Krajčí.

Union zdravotnej poisťovni vypovedalo do piatka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej informovala asociácia, štyri nemocnice zmluvu nevypovedajú, 14 nemocníc vypovie zmluvu v blízkom čase a zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy.

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva.

Asociácia zároveň vo štvrtok zaslala predsedovi Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomášovi Haškovi žiadosť o preskúmanie postupu Union ZP voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti združeným v asociácii, ktorých Union ZP vyzvala na vrátenie príplatkov dohodnutých v dodatku k zmluve o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Uisťujeme poistencov Union zdravotnej poisťovne, že vo všetkých nemocniciach ANS majú aj naďalej nárok na plnú t.j. odkladnú aj neodkladnú starostlivosť,“ ubezpečila Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP.

Vo všetkých zmluvách s členmi ANS je dohodnutá jednoročná výpovedná lehota, počas ktorej majú poistenci Union ZP nárok na odkladnú aj neodkladnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa zmluvných podmienok.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #poisťovňa Union #Tomáš Drucker #minister zdravotníctva