Drucker: Dohoda medzi Unionom a ANS zatiaľ nie je

Dohoda medzi Union zdravotnou poisťovňou a Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) zatiaľ nie je. Povedal to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

07.12.2016 13:42
Tomáš Drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
debata
Ako pokračoval, v utorok sa uskutočnilo stretnutie oboch strán na ministerstve zdravotníctva. Šéf rezortu sa ho pre chorobu nezúčastnil. „Apeloval som potom telefonicky na obidve strany, aby hľadali riešenie,“ poznamenal Drucker. Minister zároveň zopakoval, že súčasná situácia napriek tomu, že dohoda nie je, nijakým spôsobom nevytvára tlak na pacienta. Zdravotná starostlivosť podľa neho nie je ohrozená. „Zmluvy sú platné takmer do konca budúceho roka,“ doplnil.

Členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP Elena Májeková v pondelok konštatovala, že zdravotná poisťovňa chce v rokovaniach s ANS nájsť kompromis. Zdravotná poisťovňa už začala z nemocníc sťahovať peniaze. „Úhrada príplatkov bola dohodnutá v štyroch splátkach, kde tú prvú sme zrealizovali,“ povedala. Od fakultných a univerzitných nemocníc Union nebude žiadať vrátenie príplatkov. „So všetkými štátnymi nemocnicami, okrem teda dvoch, sme sa dohodli na úsporných opatreniach. A úspory z týchto opatrení sú vyššie ako tie príplatky, ktoré by sme od nich pýtali,“ vysvetlila Májeková.

Podľa zverejnených informácií vypovedalo Unionu do pondelka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá chce od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpila pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Union #Asociácia nemocníc Slovenska #Tomáš Drucker
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy