Pošta odmietla distribuovať noviny o Matovičovi

Slovenská pošta podľa aktivistov Petra Weisenbachera a Aleny Krempaskej odmietla distribúciu novín o poslancovi Igorovi Matovičovi ŠAŠOšpeciál. Ako Weisenbacher informoval, takýto postup považujú zo strany akciovej spoločnosti ovládanej štátom za priamy zásah do slobody slova.

08.12.2016 15:30
debata (57)

„Vďaka viacerým darcom sa nám podarilo zabezpečiť dostatočné finančné prostriedky na tlač a distribúciu novín ŠAŠOšpeciál o poslancovi Igorovi Matovičovi zatiaľ pre obyvateľov mesta Trnava, z ktorého pochádza. Ide o 27-tisíc výtlačkov. Už budúci týždeň sme plánovali tieto noviny distribuovať do domácností. Slovenská pošta nám však dnes telefonicky oznámila, že sa rozhodla odmietnuť distribúciu ŠAŠOšpeciálu,“ uvádza sa v stanovisku aktivistov.

ŠAŠOšpeciál mal podľa nich vysporiadané autorské práva a použité fotografie boli riadne odkúpené od tlačovej agentúry. „Chceme ubezpečiť všetkých Trnavčanov, že spravíme všetko preto, aby sme ŠAŠOšpeciál budúci týždeň rozdistribuovali náhradnou alternatívou do všetkých domácností v meste. Noví darcovia sa stále hlásia a tak pripravujeme tlač a distribúciu ŠAŠOšpeciálu aj pre ďalšie slovenské mestá,“ dodali aktivisti. Účelom distribúcie novín je podľa Weisenbachera poukázať na viaceré ekonomické kauzy Matoviča a jeho politického hnutia OĽaNO.

Spor Matoviča s aktivistami Petrom Weisenbacherom a Alenou Krempaskou sa začal v lete tohto roka po tom, ako aktivisti kritizovali, že protesty pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte, ktoré sa týkajú kauzy Bašternák, sú organizované parlamentnou opozíciou a nie sú apolitické.

Matovič kritiku odmietol s tým, že aktivisti boli v minulosti spojení s vládnou stranou Smer. Aktivisti následne zverejnili, že Matovič si ako poslanec nepredĺžil pozastavenie živnosti, za čo mu hrozí strata mandátu.

Pošta odmietla distribuovať aj KALI špeciál

Pripomeňme, že Slovenská pošta nedistribuovala ani noviny Kali špeciál. Tie vytvorili strany SaS a OĽaNO. Občanom Slovenska mali priblížiť kauzu Bašternák a dôvody, pre ktoré opozícia žiadala odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie a aby sa premiér Robert Fico vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, ktorý postavil podnikateľ Ladislav Bašternák. Noviny vytlačili v českej tlačiarni v náklade dva milióny kusov.

Ako informovala pošta, tlačovina „KALI špeciál“ na základe stanoviska Ministerstva kultúry SR nespĺňala zákonom stanovené požiadavky pre periodickú tlač. Z tohto dôvodu ju Slovenská pošta nemohla distribuovať do slovenských domácností ako periodickú tlač. Opozičné strany hovorili o cenzúre a voči pošte zvažovali právne kroky za nedodržanie zmluvy.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #pošta #noviny #Igor Matovič #Peter Weisenbacher #Alena Krempaská