V Rooseveltovej nemocnici začali unikátnu liečbu zhubného nádoru pečene

Rádiológovia z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici ako prví na Slovensku vykonali unikátny zákrok známy ako rádioembolizácia nádoru pečene.

19.12.2016 17:00
debata (10)

Za prísnych bezpečnostných opatrení aplikovali prvým dvom pacientom mikroskopické rádioaktívne častice, ktoré cielene zničia nádor bez postihnutia okolitých orgánov. „Ide o pomerne novú metódu pre cielenú vnútornú rádioterapiu zhubných nádorov pečene. Rádioembolizácia sa vykonáva podaním mikroskopických častíc obsahujúcich rádioaktívny prvok Yttrium 90 mikrokatétrom do pečeňových artérií,“ vysvetlil primár oddelenia rádiológie Stanislav Okapec.

Stav pacientov po rádioembolizácii je dobrý

Rádioaktívne častice sú zanesené krvou priamo do najmenších ciev nádorového tkaniva. Rádioaktívna látka s doletom v priemere do 2,5 milimetra týmto spôsobom ožiari a zničí rakovinou postihnuté tkanivo v pečeni, pričom ostatné okolité orgány nezasiahne. Keďže ide o rádioaktívny materiál, zákrok sa robí za veľmi prísnych bezpečnostných opatrení.

„Tento spôsob liečby zhubných nádorov pečene otvára možnosť aj pre chorých, ktorí neadekvátne reagujú na chemoterapiu, alebo u ktorých iné metódy ako chirurgická resekcia nádoru či termoablačné metódy neprichádzajú do úvahy,“ doplnil výhody novej metódy Okapec. Dvom mužom, ktorí ako prví u nás tento zákrok podstúpili, poskytol šancu na prežitie práve preto, že ani jedna z dostupných možností terapie nebola pre nich vhodná. „Stav pacientov je po absolvovaní rádioembolizácií dobrý. Obaja už boli z nemocnice prepustení. Budú, samozrejme, naďalej pod dohľadom odborníkov a musia absolvovať pravidelné kontroly,“ uviedla vedúca lekárka hepatologicko – gastroenterolo­gického oddelenia Svetlana Selčanová-Adamcová.

Výskyt nádorových ochorení pečene sa zvýšil

Rádioembolizácia je zákrok, ktorý si vyžaduje multidisciplinárnu spoluprácu viacerých odborníkov. Realizácia zákroku by nebola možná bez lekárov a fyzikov Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny v Banskej Bystrici, pretože je pre krátky polčas rozpadu použitej látky logisticky veľmi komplikovaná a náročná. Diagnostika a výber pacientov sú zas v kompetencii lekárov z hepatologicko – gastroenterolo­gického oddelenia.

Výskyt nádorových ochorení pečene sa za obdobie posledných rokov dramaticky zvýšil. Kým v roku 2007 mali na špecializovanom hepatologicko – transplantačnom oddelení hospitalizovaných 18 pacientov s nádorom pečene, v roku 2015 ich bolo až 242. Banskobys­trická Rooseveltova nemocnica je v rámci Slovenska významným centrom liečby ochorení pečene a pacientom poskytuje najširšiu škálu liečebných metód od rôznych typov konzervatívnej liečby až po samotnú transplantáciu orgánu.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #zhubný nádor pečene #Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici #rádioembolizácia