Prieskum: Zrušenie Mečiarových amnestií podporuje 63 percent opýtaných

, 01.03.2017 13:55

Za zrušenie Mečiarových amnestií prijatím ústavného zákona je 63 percent respondentov.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý agentúra Focus uskutočnila v dňoch 6. až 18. februára. Výberovú vzorku tvorilo 1 512 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondenti odpovedali na otázku: „Parlament bude v marci rokovať o zrušení tzv. Mečiarových amnestií, ktoré sa týkali zastavenia trestného stíhania v súvislosti so zavlečením Michala Kováča mladšieho do cudziny a zmareného referenda z mája 1997. Ste za alebo proti tomu, aby parlament prijal ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií a tieto skutky boli riadne vyšetrené?“

Odpoveď „Rozhodne za prijatie ústavného zákona“ zvolilo 32 % opýtaných, odpoveď "Skôr za prijatie o jedno percento menej, čiže 31 %. Skôr proti prijatiu sa vyjadrilo 12 % respondetov, proti prijatiu 8 % a vyjadriť sa nevedelo 17 % opýtaných.

Ako ďalej uvádza agentúra Focus, z hľadiska volebných preferencií súčasných parlamentných strán má zrušenie amnestií najväčšiu podporu medzi voličmi SaS (77%) a OĽaNO-NOVA (75%). Za prijatie ústavného zákona sa však vyslovila aj väčšina voličov ostatných parlamentných strán: SME RODINA – Boris Kollár (65%), MOST-HÍD (63%), Kotleba – ĽS Naše Slovensko (62%), SNS (60%) a SMER-SD (59%). Takmer trojštvrtinovú podporu (73%) má aj medzi voličmi mimoparlamentnej strany KDH. Počet odporcov prijatia ústavného zákona o zrušení amnestií v žiadnej z parlamentných politických strán neprekročil 26% opýtaných.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prieskum #Mečiarove amnestie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku