Fico predstavil v Nitre sociálny balíček. Údajne pred 8-tisíc ľudmi

Sociálny balíček z dielne Smeru-SD predstavil predseda vlády Robert Fico na prvomájových oslavách v Mestskom parku v Nitre.

, , , 01.05.2017 17:17, aktualizované: 20:52
338

Medzi navrhovanými opatreniami je zvyšovanie minimálnej mzdy, zákaz sociálneho dumpingu v súvislosti so zamestnávaním pracovníkov zo zahraničia a materská dovolenka pre otcov. Smer-SD chce okrem toho presadiť zvýšenie príplatku za prácu v noci a zvýšenie príplatku za prácu počas víkendov a sviatkov. Podporiť chce dochádzanie ľudí za prácou zavedením príspevku za presťahovanie sa.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico (vpravo) po... Foto: SITA, Martin Havran
fico, nitra, oslavy, prvy maj Predseda strany Smer-SD Robert Fico (vpravo) po skončení vystúpenia na prvomájových oslavách v Mestskom parku na Sihoti v Nitre.

Návrhy by mal predložiť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na vláde a neskôr v parlamente. Podľa Fica by sa tým mohli poslanci zaoberať už na júnovej schôdzi. „Myslím si, že tieto opatrenia bez akýchkoľvek problémov prejdú,“ vyhlásil Fico.

Smer-SD chce do Zákonníka práce presadiť zákaz sociálneho dumpingu. V praxi to má znamenať, že robotníci dovezení zo zahraničia budú musieť mať rovnaké podmienky ako domáci. „My nemôžeme súhlasiť s tým, aby sem zamestnávatelia navozili lacnú pracovnú silu, dali im nízke mzdy a dali im podmienky v práci, ktoré dnes Zákonník práce zakazuje, pretože to by vytláčalo našich ľudí z roboty. Nech sa páči, pán zamestnávatelia, keď sem chcete niekoho doviezť, musí tento človek pracovať za tých istých podmienok, ako pracujú naši ľudia,“ povedal premiér.

Smer-SD chce podľa Fica dynamicky pristúpiť k zvyšovaniu minimálnej mzdy tak, aby sa už v roku 2018 „razantne priblížila k 500 eurám mesačne a aby v roku 2019 500 eur už aj prekročila. Musíme mať najvyššiu minimálnu mzdu v krajinách V4 a na tomto aj robíme,“ vyhlásil premiér.

Strana navrhuje tiež zaviesť 10-dňovú platenú dovolenku pre otcov, ktorú si budú môcť vybrať do mesiaca od narodenia svojho dieťaťa. Podľa Fica to bude významný krok pre podporu mladých rodín. Na Slovensku pracuje v noci 240-tisíc zamestnancov. Momentálne je príplatok za prácu v noci 20 percent z minimálnej mzdy, Smer-SD ho navrhuje zvýšiť na 50 percent, čo bude v praxi znamenať zvýšenie príplatku z 0,50 eura na 1,25 eura na jednu hodinu.

Priemerný zamestnanec si tak podľa Fica ročne prilepší o viac ako 500 eur. Do Zákonníka práce chcú ďalej zakotviť, aby za prácu v sobotu, v nedeľu a cez sviatok bol 100-percentný príplatok.Smer-SD chce podporiť cestovanie ľudí za prácou zvýšením už zavedených príplatkov a zaviesť nový príspevok na presťahovanie sa. Tento príspevok už na Slovensku v minulosti bol.

Reformy slovenského trhu práce

 • zákaz sociálneho dampingu má zastaviť nahrádzanie Slovákov lacnými zamestnancami z cudziny
 • firmy tak budú musieť cudzincov zamestnávať za rovnakých podmienok ako Slovákov
 • už v budúcom roku hrubá minimálna mzda stúpne zo súčasných 435 eur na takmer 500 eur
 • zavedenie 10-dňovej platenej otcovskej dovolenky
 • otcovská dovolenka sa bude dať čerpať v priebehu prvého mesiaca od narodenia dieťaťa
 • zvýšenie príplatku za prácu v noci z 20 na 50 percent hodinovej minimálnej mzdy
 • v roku 2018 stúpne hodinový príplatok za prácu v noci zo súčasných 0,50 na 1,25 eura
 • v takom prípade sa príplatok za odpracovanú 8-hodinovú nočnú zmenu zvýši zo súčasných 4 na 10 eur
 • priemerný zamestnanec na zvýšení nočného príplatku za rok zarobí 500 eur
 • zavedenie 100-percentného príplatku za prácu v sobotu a nedeľu
 • príplatok za víkendovú prácu sa má počítať z hodinovej minimálnej mzdy
 • v súčasnosti je hodinová minimálna mzda 2,50 eura a jeden odpracovaný víkend tak zvýši mzdu o 40 eur
 • zavedenie 100-percentného príplatku za prácu počas štátneho sviatku
 • príplatok za prácu vo sviatok sa bude počítať z priemernej mzdy zamestnanca
 • v prípade človeka pracujúceho za priemernú hrubú mzdu vo výške 912 eur bude príplatok za odpracovaný sviatok/víkend predstavovať 45,60 eura
 • zavedenie atraktívneho príspevku za presťahovanie za prácou

  Zdroj: Smer-SD

„Chceme zaviesť atraktívny príspevok za to, že človek sa rozhodol presťahovať, zmeniť spôsob svojho života a nájsť si prácu v regióne, kde je práce podstatne viac,“ uviedol premiér.Fico vo svojom príhovore na pódiu v parku opakovane zdôraznil, že Slovensku sa darí. Nevyhol sa kritike médií a opozície, ktorá podľa neho robí politiku nenávisti. „Držme sa filozofie, že keď sa krajine darí -a dnes sa krajine ekonomicky a finančne darí, je našou povinnosťou podeliť sa s verejnosťou o tieto dobré ekonomické výsledky,“ zdôvodnil Fico navrhovaný sociálny balíček.

Slovensko, Poľsko, Česko a Maďarsko podľa Fica ťahajú hospodársky rast celej Európskej únie. „Keby u nás nebol hospodársky rast, ktorý sa blíži k štyrom percentám a podobné je to aj v krajinách V4, dnes by Európska únia nemohla hovoriť o pozitívnom hospodárskom raste. Všetci pozerajú s určitou mierou závisti na tento región,“ povedal Fico. Súčasťou osláv sviatku práce organizovaných Smerom-SD bol koncert Olympicu a ďalší kultúrny program. Podľa Ficových slov sa dnešného podujatia v Nitre zúčastnilo vyše 8 300 ľudí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
338 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Nitra #Smer #sociálny balíček #prvý máj