Reakcie na Kiskov prejav: Fico oceňuje, že prezident vyzdvihol dobrú ekonomiku, na kritiku Kaliňáka nereagoval

Na Správu prezidenta Andreja Kisku o stave Slovenskej republiky reagovali predseda parlamentu Andrej Danko, premiér Robert Fico a ďalší.

14.06.2017 16:03 , aktualizované: 16:20
NR SR: Prezident o stave republiky Foto: ,
Sprava: Prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády SR Robert Fico počas vystúpenia prezidenta SR so správou o stave republiky v rámci rokovania 18. schôdze Národnej rady SR.
debata (30)

Predseda vlády SR Robert Fico oceňuje, že prezident Andrej Kiska vyzdvihol dobré ekonomické výsledky krajiny. Fico rovnako víta, že v hlave štátu našiel spojenca v iniciatíve dostať Slovensko do jadra EÚ. Fico tiež zdôraznil, že boj proti extrémizmu a korupcii je dlhodobou výzvou pre vládu SR, o čom svedčí celý rad aktivít a prijatých konkrétnych opatrení.

Danko si váži slová prezidenta, ktoré odzneli v NR SR

Predseda parlamentu Andrej Danko si váži slová prezidenta Kisku, ktoré odzneli v NR SR. Ako povedal novinárom, z mnohých slov Kisku sa dá poučiť. „Mal veľa posolstiev. Z veľa vecí sa dá čerpať,“ konštatoval Danko. Za zásadný odkaz prejavu považuje, aby fašizmus nebol v laviciach parlamentu. „Nemyslím si, že vytrhávaním vecí z kontextu spoločnosti pomôžete bojom s tými, o ktorých hovoril aj prezident, a to sú fašistické strany. Každý, vrátane politikov a médií si musíme uvedomiť, či neprispievame šíreniu zla. Nepodsúvajme, že to dnes v prejave prezidenta bolo o jednej téme,“ povedal médiám Danko.

Na otázku na odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka šéf NR SR uviedol, že ministri sú určovaní koaličnými dohodami a sú odvolávaní rozhodnutiami lídrov strán. „Každý líder zodpovedá za svojho nominanta. U každého z ministrov sú aj pozitívne výsledky práce,“ uviedol s tým, že prezident v prejave urobil komplexnú správu vo vzťahu k EÚ, o ekonomických úspechoch Slovenska. „Odkázal lídrom opozície, ako je Richard Sulík, že Slovensko patrí do jadra EÚ a nesmie stratiť kontakt so silnými členskými štátmi,“ dodal Danko.

Matečná súhlasí s prezidentom, že extrémizmus je hrozbou

Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej bola Správa o stave republiky prezidenta Andreja Kisku tak ako po iné roky konzistentná. „Vyjadril názor na stav republiky. Samozrejme, teší nás dobrá ekonomická správa, ktorá je jasným odkazom,“ povedala.

Ako ďalej uviedla, všetci musia s prezidentom súhlasiť v súvislosti s upozorneniami na hrozbu extrémizmu. V súvislosti s problémom korupcie každý minister má podľa Matečnej nástroje, aby s ňou mohol bojovať. „Robíme všetko pre to, aby sme jej zabránili,“ dodala.

Prezidentov prejav bol podľa Šebeja vyvážený, Kaliňák by mal odstúpiť

Poslanec Mosta-Híd František Šebej považuje prejav prezidenta za vyvážený. Ako povedal novinárom, Kiskov prejav sa mu páčil. „Pomenoval kľúčové veci, ako je napríklad členstvo v EÚ. Páči sa mi, že pomenoval aj úlohu médií, aby boli hrádzou proti dezinformáciám a propagande. Páčilo sa mi, že videl aj pozitívne veci,“ povedal Šebej. Korupcia podľa Šebeja nie je len vlastnosť dvoch či troch politikov, ale je vlastnosť kultúry spoločnosti. Korupcia je podľa neho na súdoch i v zdravotníctve. „Korupcia sa dá riešiť zákonmi, o čo sa snaží Lucia Žitňanská. Dá sa to vyriešiť postupnou zmenou v spoločnosti. Je to choroba spoločnosti, nie vládnucej špičky. Tá môže byť do toho namočená, ale nielen ona,“ zdôraznil Šebej s tým, že s Kiskom sa zhoduje v tom, že Robert Kaliňák by mal odstúpiť a urobiť tak politické gesto.

Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál vyzdvihol, že prezident pomenoval dôležité problémy republiky, ako je účasť Slovenska v jadre EÚ. „S korupciou máme problémy. Potrebujeme riešenia, ktoré budú viac viditeľné,“ povedal.

Poslanec Smeru Marián Kéry považuje prejav Kisku za vyvážený, pretože v ňom zazneli mnohé pozitíva, na ktorých sa s prezidentom zhoduje. „Nezamestnanosť klesá, ekonomike sa darí, deficit klesá. Zhodnem sa s ním aj na zvyšovaní mzdy pre zamestnancov a tiež súhlasím s jeho výčitkou k mzdám verejných zamestnancov,“ povedal Kéry. Podľa neho to, že prezident kritizoval pomery v školstve a zdravotníctve, to nie je nič nové, pretože ide o dlhodobý problém Slovenska. „Čo sa týka boja proti extrémizmu, môžem len súhlasiť. Tiež zdieľam jeho slová o plnohodnotnom členstve v EÚ,“ uviedol s tým, že s Kiskom sa rozchádza v pohľadoch na svet, čo považuje za normálne. „Korupciu aj ja považujem za problém. Prezident to konkretizoval na vysoké politické kruhy. Podľa mňa ide o širší problém v spoločnosti. Je našou povinnosťou, tomuto problému sa postaviť,“ zdôraznil.

Ďalší poslanec Smeru Erik Tomáš vyzdvihol, že prezident ocenil ekonomické výsledky krajiny a aj to, že vláda v hlave štátu našla spojenca v snahe dostať Slovensko do jadra EÚ. „Boj proti extrémizmu a korupcii sú dlhodobými výzvami pre vládu, o čom svedčí rad opatrení,“ uviedol Tomáš novinárom.

Poslanci sa zhodli, že Kiska vidí stav republiky reálne

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) si myslí, že prezident po formálnej stránke deklamoval poviedku neznámeho autora. „Po obsahovej stránke najskôr hovoril o ekonomických úspechoch a hospodárskom raste krajiny, len nespomenul vďaka komu,“ vyjadril. Podľa neho atak na ministra vnútra, ktorý v parlamente nebol prítomný, akoby počúval za dverami opozície. Takáto kritika sa mu k postaveniu prezidenta republiky nehodí a vyzerá to, ako pomsta za lety, ktoré koalícia prezidentovi vytýkala.

„Bol to prvý prejav prezidenta republiky, ktorý neprerušil žiadny aplauz. Ani opozícia, ani koalícia netlieskala a ja sa pýtam prečo, to tiež o niečom hovoril,“ všimol si Jarjabek.

Pripomenul, že prezident by mal hlavne vymenovať ústavných sudcov. Jarjabek je tiež nespokojný s tým, že Kiska vo svojom prejave vstúpil do nezávislej voľby riaditeľa RTVS. „My sa snažíme, aby to bola nezávislá voľba. Zbytočne venoval mediálnemu priestoru tie poznámky, ktoré mu venoval,“ podotkol.

Poslanca za SNS Karola Farkašovského zaujalo, ako prezident hodnotil úspech ekonomiky Slovenska. „V tom bol kus objektivity,“ povedal. Prezident podľa poslanca zhodnotil stav zo svojho uhla pohľadu a verí, že pre spoločnosť bude inšpiratívny. „Beriem to ako jeho štandardný každoročný prejav. Na kritiku má právo, ale treba priložiť ruku k riešeniu problémov, nielen na ne poukazovať,“ povedal.

Budaj vyzdvihol zrušenie tzv. Mečiarových amnestií

Poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Ján Budaj vyzdvihol zrušenie Mečiarových amnestií a Kiska to uviedol ako príklad, aby sa parlament dohodol na prelomení korupcie. „Či to bude mať podobu zmeny spôsobu výberu generálneho prokurátora alebo podobu novej inštitúcie alebo to bude mať podobu spoločenskej a politickej dohody na tom, že skoncujeme s korupciou na najvyšších miestach,“ uviedol.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) ocenila, že prezident zdôraznil hlavné výzvy našej spoločnosti, ako je korupcia, riešenie problému vylúčených rómskych komunít, zdravotníctvo alebo školstvo a že vyzdvihol slobodné a odvážne médiá. „Je dobré, že pán prezident povzbudil mladých ľudí ako spojencov pri budovaní slušnej spoločnosti a odstraňovaní korupcie. Sme presvedčení, že neriešenie korupcie má vážne následky pre našu krajinu. Neriešená korupcia odpútava pozornosť od vážnych problémov v školstve a zdravotníctve a odčerpáva peniaze, ktoré sú potrebné v nemocniciach, v školách, alebo v chudobných regiónoch. Samozrejme podporujeme, aby Slovensko nebolo na okraji Európskej únie, ale snažilo sa ju pozitívne meniť a ovplyvňovať,“ uviedla.

Milan Krajniak z hnutia Sme rodina sa vyjadril, že Kiska otvoril témy, ktoré ho zaujímajú. „Potešilo ma, že upriamil pozornosť na to, čo sa my snažíme riešiť, a to je rozdiel medzi výkonnosťou našej ekonomiky a platovým ohodnotením zamestnancov. Povedal, že podľa názoru jeho expertov je ten rozdiel v neprospech zamestnancov desať percent. Podľa nás je to až do 200 eur mesačne v čistom,“ povedal. Podľa neho ľudia budú viac veriť demokratickému systému, pokiaľ budú cítiť, že sa ekonomický rast prejavuje na ich platoch. „To je najdôležitejšie, lebo aj proti extrémizmu sa najlepšie bojuje, pokiaľ ľudia majú pocit, že štát im dáva slobodu, bezpečnosť a dôstojnú životnú úroveň,“ dodal s tým, že ľudia cítia sociálnu nespravodlivosť. Krajniak si myslí, že Kiska vidí reálne stav tejto republiky. „Ale riešenia, ktoré sa mu zdajú dobré, považujem za trochu naivné. Ale nemyslím si, že to robí so zlým úmyslom,“ uzavrel.

Poslankyňa hnutia Sme rodina Adriana Pčolinská povedala, že prezident trefne pomenoval pálčivé problémy štátu a jeho obyvateľov, o ktorých všetci vedia. „Otázne je, či si niekto z toho zoberie ponaučenie,“ uviedla Pčolinská.

Správa o stave republiky

Prezident Andrej Kiska v Správe o stave republiky uviedol, že najbúrlivejšie diskutovanou témou v spoločnosti bola korupcia vo vrcholovej politike. Pripomenul, že vyvodenie politickej zodpovednosti nie je riešením žiadnej kauzy, ale gestom, a dodal, že to uviedol už vlani vo svojom vystúpení v súvislosti s tlakom na odchod ministra vnútra z funkcie.

Okrem toho sa venoval aj Európskej únii a NATO, prihovoril sa pritom za to, aby Slovensko patrilo do jadra a aby politici verejnosti pripomínali úspechy integrácie. V správe o stave republiky sa venoval aj extrémizmu a Rómom. Zároveň upriamil pozornosť na úlohu médií v diskusii o extrémizme.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #správa o stave republiky