Ďalšie protesty za diaľnicu sú v Ružomberku

Nespokojnosť so zastavenou diaľničnou výstavbou vyjadrujú po Prešove a Kysuciach aj obyvatelia Liptova. Najbližší asi polhodinový protest s blokovaním premávky má byť tento piatok popoludní v Ružomberku.

22.06.2017 10:30
d1. dialnica, likavka Foto: ,
Rozostavaná diaľnica D1 pri Likavke.
debata (10)

Motoristi totiž podľa niekdajších plánov už mali v tomto čase začať jazdiť po novej diaľnici. Tá sa však zasekla v tuneli Čebrať. Nadväzujúci úsek z Hubovej do Turian sa dokonca ešte ani len nezačal stavať.

Keď sa pred tri a pol rokom začala výstavba diaľnice v okolí Ružomberka, obyvatelia si vydýchli. Na slávnostnom poklepaní kameňa sa hovorilo o tom, že mesto sa akoby začínalo čistiť. Ružomberské ovzdušie je jedno z najhorších aj kvôli prehustenej doprave. Centrom prechádza hlavný ťah medzi východom a západom krajiny, ale aj tranzit z juhu na sever. Všetko sa tu stretáva na preplnenej križovatke pri papierenskej fabrike.

„Ku križovaniu dopravných tokov v Ružomberku dochádza práve na križovatke ciest I/18 a I/59, vetvy ktorej tvoria dopravne najexponovanejšie úseky v meste. Dôvodom je, že uvedený dopravný uzol zabezpečuje obsluhu vnútornej, zdrojovej, cieľovej ako aj tranzitnej dopravy vo všetkých smeroch,“ tvrdí riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák.

Prašnosť, hluk, preplnené cesty a dlhočizné kolóny až do susedných obcí sú nechceným pravidlom. Miestni obyvatelia cez piatkovú poobedňajšiu špičku autom do mesta už radšej ani nejdú. Odbremeniť od množstva problémov, ktoré vytvára ťažká dopravná situácia, ich mohla práve diaľnica medzi Hubovou a Ivachnovou. Termín jej dostavby je, bohužiaľ, otázny.

„Dôvodom protestov je nespokojnosť všetkých členov dolnoliptovského Združenia miest a obcí Slovenska, primátora mesta Ružomberok a starostov okolitých obcí, ako aj občanov mesta Ružomberok s aktuálnym stavom, ako aj vývojom situácie ohľadom dokončenia diaľničného úseku Hubová – Ivachnová. Práce na tomto úseku sú prerušené už viac ako dva a pol roka,“ hovorí Michal Praženica, asistent ružomberského primátora.

Problémový je tunel Čebrať. Z každej rúry, kde sa práce začali v septembri 2014, stihli pracovníci vyraziť po 150 metrov – navyše len z východného portálu, keď sa na opačnej strane tunela objavili komplikácie a zosuvy pôdy. Dovtedajšie prieskumy vraj takéto problémy nenaznačovali. Už pred rokom sa začalo hovoriť o tom, že tunel treba predĺžiť. To teraz potvrdil inžiniersko-geologický prieskum.

„Z výsledkov sa javí, že predĺženie tunela Čebrať predstavuje optimálny variant, ako sa vyhnúť nepredvídateľným geodynamickým pohybom, ku ktorým došlo v dôsledku zhoršených klimatických pomerov. V súčasnosti čakáme na ukončenie procesu EIA (proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, z anglického Environmental Impact Assessment, pozn. red.) a získanie záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia. To je predbežne stanovené na október a bude pre nás záväzné,“ pripomína hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová.

Tunel Čebrať by mal byť oproti pôvodnému projektu dlhší o 1,6 kilometra, a celý úsek kratší o 300 metrov. „Predpokladáme, že stavebné práce na diaľničnom úseku by sa mali rozbehnúť v druhej polovici tohto roka po odovzdaní správy EIA, keď bude definitívne rozhodnuté o trase,“ doplnila Michalová. Kým sa tunel nebudoval, robili sa najmä mosty. Tie sú podľa NDS dokončené na 75 percent.

Starostovia pripomínajú aj odkladanú výstavbu nadväzujúceho úseku medzi Hubovou a Turanmi. „O diaľnici už počúvame 25 rokov. Popod našu obec má ísť tunel Havran a ja som zhodou okolností v deväťdesiatych rokoch brigádoval na geologickom prieskume. Vidíte, koľký je teraz rok – a stále nie sú ani tunel, ani diaľnica. Chceme, aby chrbtica slovenskej cestnej siete bola už konečne spojená, pretože momentálne je miecha prerušená a nefunguje to,“ dodal starosta obce Švošov Milan Široň.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #protest #Ružomberok #túnel Čebrať