Rektorom a zástupcom SAV sa nepáči, ako bola vedená tlačovka Plavčana

Rektori a zástupcovia Slovenskej akadémia vied (SAV) sa ohradzujú voči spôsobu, ktorým bola vedená pondelková tlačová konferencia na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR.

15.08.2017 17:39
plavčan, soták Foto: ,
Minister školstva Peter Plavčan (vľavo) a šéf Železiarní Podbrezová a Klubu 500 Vladimír Soták na pondelkovej tlačovej konferencii.
debata (40)

Prekáža im, že po rokovaní s ministrom školstva Petrom Plavčanom boli prítomní na tlačovej konferencii, boli na nej uvedení ako partneri, ale napokon neboli vyzvaní k slovu, aby verejne prezentovali svoje stanovisko. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu zo Slovenskej technickej univerzity Andrea Settey Hajdúchová.

Zástupcovia siedmich výskumných univerzít a SAV sa v pondelok stretli s ministrom školstva Plavčanom, aby s ním rokovali o ďalších krokoch smerujúcich k uvoľneniu zablokovaných eurofondov na výskum a vývoj. Na rokovanie prišli s ôsmimi požiadavkami, pričom výsledkom stretnutia je zatiaľ dohoda na prvých štyroch bodoch, z ktorých najdôležitejšie sú dohoda na oprave pravidiel hodnotenia a výberu projektov, obnova práce Rady Výskumnej agentúry a urýchlené vyhlásenie zrušenej výzvy dlhodobého strategického výskumu. Rovnako akceptovali návrh na verejné prezentácie projektov v snahe zvýšiť transparentnosť. Principiálnou požiadavkou rektorov bolo, aby verejné prostriedky Európskej únie určené na výskum boli aj použité na výskum, a to primárne v tých slovenských inštitúciách, ktoré vedecký výskum reálne robia, a ktorými sú najmä verejné vysoké školy a SAV.

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu. Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu. Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii. Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #SAV #rektori #Peter Plavčan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy