Akreditačná komisia odporúča vziať licenciu zariadeniu Čistý deň

Akreditačná komisia ministerstva práce odporučila zrušiť akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň v Galante. Komisia sa na zasadaní zaoberala novými skutočnosťami a zhodla sa, že existuje odôvodnená hrozba, že môže byť ohrozený život, zdravie a vývin dieťaťa, ale i obava, že resocializačný program v Čistom dni neplní zákonný účel. Informovala o tom Daniela Rodinová z tlačového odboru ministerstva práce.

23.08.2017 09:09 , aktualizované: 14:50
CISTY DEN tomankova tomanek na ministerstve... Foto: ,
Zuzana Tománková a jej manžel Peter Tománek na ministerstve práce.
debata (20)

Ministerstvo pripraví rozhodnutie o zrušení akreditácie resocializačnému stredisku Čistý deň a jeho vydanie oznámi Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré začne pracovať na premiestnení klientov tohto centra. Zariadenie sa môže proti rozhodnutiu ministerstva do 15 dní odvolať, pričom v druhom stupni rozhoduje na návrh rozkladovej komisie minister.

Zariadenie prišli podporiť aj rodičia

Na zasadnutie pozvali aj riaditeľa zariadenia Petra Tománka a jeho zakladateľku a právnu zástupkyňu Zuzanu Tománkovú Mikovú. Napokon ich však odmietli vpustiť dnu, čo manželia označili za sklamanie.

Tománkovcov prišli na miesto podporiť aj rodičia, ktorí v zariadení mali alebo stále majú svoje deti. Tvrdia, že majú obavy z toho, že po prípadnom zrušení akreditácie a zatvorení zariadenia, ich deti premiestnia inam. Opozičná poslankyňa Natália Blahová, ktorá na problémy v zariadení upozornila, si podľa nich robí iba politickú kampaň na úkor detí, ktoré potrebujú pomoc.

Obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania

Ministerstvo v polovici augusta informovalo, že zruší akreditáciu Čistému dňu. Dôvodom bolo potvrdenie polície, že v obnovenom trestnom konaní vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania proti bývalému pracovníkovi resocializačného strediska. Podľa rodičov klientov trestný čin konkrétnej osoby nie je dôvod na odobratie akreditácie zariadeniu. Z listu rodičov vyplýva, že za návrhom vedenia rezortu na odobratie akreditácie vidia tlak na ministra Jána Richtera a osočovanie jeho osoby „zo strany opozičných politikov, ako aj zo strany médií a verejnosti“.

Zariadenie Čistý deň čelilo viacerým podozreniam zo zneužívania chovancov, ktoré preverovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, generálna prokuratúra i polícia, pričom vyšetrovanie niektorých prípadov ešte nie je ukončené. Ministerstvo napriek odporúčaniu jeho akreditačnej komisie Čistému dňu akreditáciu na vykonávanie činnosti vo februári neodobralo. Pre kauzu sa opozícia v parlamente snažila dokonca vysloviť nedôveru ministrovi Jánovi Richterovi.

Richter zmenil názor

V polovici augusta ministerstvo zmenilo postoj a oznámilo, že bezodkladne zruší akreditáciu resocializačnému stredisku Čistý deň. Krajské riaditeľstvo polície v Trenčíne rezortu potvrdilo, že v obnovenom trestnom konaní jeho vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi resocializačného strediska. Na vydanie rozhodnutia o odobratí akreditácie potrebuje ministerstvo vyjadrenie akreditačnej komisie. Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter 14. augusta vyhlásil, že rozhodnutie Akreditačnej komisie bude akceptovať.„Nastala úplne nová situácia. Vždy som tvrdil, že budem operatívne reagovať na ďalšie zistenia, ktoré prídu od orgánov činných v trestnom konaní. Myslím, že Akreditačná komisia bude veľmi promptne konať a ja budem akceptovať toto rozhodnutie,“ povedal vtedy novinárom Richter.

© Autorské práva vyhradené

20 debata chyba
Viac na túto tému: #galanta #ministerstvo práce a sociálnych vecí #Akreditačná komisia #Čistý deň