Súdna rada má list Procházku s rezignáciou na post európskeho sudcu

Súdna rada už má k dispozícii list Radoslava Procházku, v ktorom sa vzdáva kandidatúry na post sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Potvrdila to kancelária Súdnej rady SR.

07.09.2017 12:10
debata (3)

Ako dodala, následne predsedníčka rady Lenka Praženková zaslala list na Úrad vlády SR. Informovala sa v ňom, či môže vyhlásiť novú voľbu na dodatočného sudcu. Odpoveď zatiaľ nedostala, preto ešte nevyhlásila novú voľbu. Kandidatúru Procházku vláda odobrila takmer pred rokom, 28. septembra. Súdu slovenský kandidát na dodatočného sudcu chýba.

Procházkova kandidatúra vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za ,trafiku', ktorú mal dostať na základe politických dohôd. To však expolitik odmietol.

Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu v Národnej rade SR, aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal. Poradný výbor nakoniec odmietol Procházkovu kandidatúru, a to „vzhľadom na obavy o integrite kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené". Doteraz sa nestalo, aby kandidát na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý nezískal podporu poradného výboru, prešiel v pléne zástupcov členských štátov. Podporu poradného výboru nezískala ani prvá naša kandidátka na post dodatočného sudcu Mária Patakyová, ktorá neprešla výberom v marci 2016 pre neznalosť francúzštiny, pracovného jazyka súdu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Radoslav Procházka #sudca Všeobecného súdu EÚ