Kiska novej ministerke školstva: Od vašej práce závisí, či bude Slovensko učiace sa alebo nepoučiteľné

"Verím, že sa vám podarí túto situáciu zvládnuť a upokojiť," povedal prezident Andrej Kiska ministerke školstva Martine Lubyovej (nom. SNS) po tom, ako ju vymenoval do funkcie.

13.09.2017 10:04 , aktualizované: 11:51
debata (21)

„Od vašej práce závisí, či bude Slovensko v najbližších rokoch učiace sa alebo tak ako doteraz nepoučiteľné. Stoja pred vami úlohy, ktorých význam presahuje volebné obdobie jednej vlády, ale aj naliehavé manažérske výzvy,“ dodal prezident s tým, že po medializovanom škandále s rozdeľovaním eurofondov je rezort školstva demoralizovaný, v chaose a neistote v súvislosti s budúcnosťou. „Verím, že sa vám podarí túto situáciu zvládnuť a upokojiť,“ vyhlásil. Súčasťou práce novej ministerky by podľa prezidenta malo byť zrušenie problematickej výzvy a zabezpečenie financovania skutočne špičkových vedeckých tímov.

Podľa hlavy štátu na Slovensku naďalej platí, že tu napríklad pôsobí množstvo nekvalitných vysokých škôl, slovenské deti neraz zaostávajú za tými v zahraničí a deti zo znevýhodnených rodín čelia prekážkam." Platí, že učiteľské povolanie je pre mladých neatraktívne. Toto všetko sú veľké výzvy, na ktoré by ste mali začať ponúkať odpovede v podobe lepších nástrojov politiky, vzdelávania, lepších investícií či kvalitnejšej prípravy a motivácie nových učiteľov," povedal prezident. Kiska zároveň deklaroval, že pri plnení náročných úloh spojených so vzdelávaním sa ministerka môže spoľahnúť na jeho podporu.

Štyri kľúčové oblasti novej ministerky

Martina Lubyová predstavila štyri kľúčové oblasti, ktorým sa chce venovať ihneď po príchode na ministerstvo. Ministerka sa chce v prvom rade zamerať na program Učiace sa Slovensko, ktorý je rozpracovaný. „Chcela by som dať signál, že podporujem kontinuitu, podporujem to, aby sa program, ktorý bol vytvorený širokým spektrom inštitúcií a organizácií, naďalej implementoval,“ povedala Lubyová a dodala, že sa chce stretnúť s tvorcami programu a pokiaľ nebude potrebné zapracovávať nové pripomienky, predloží ho na schválenie vláde a nechá vypracovať akčné plány. „Program je veľmi široký a momentálne nemáme financie ani kapacity na to, aby sme ho en bloc okamžite uplatnili,“ vysvetlila ministerka a dodala, že akčný plán bude nástrojom na vybranie prioritných oblastí.

Ďalším dôležitým bodom bude podľa Lubyovej sociálny dialóg a zvyšovanie platov učiteľov a pracovníkov rezortu školstva. „Tu by som chcela uplatniť svoje predchádzajúce skúsenosti z Medzinárodnej organizácie práce, kde som sa desať rokov zaoberala vecami tripartity a sociálneho dialógu,“ povedala a dodala, že dialóg bude kultivovaný, aby bolo možné splniť to, čo je sľúbené v programovom vyhlásení vlády.

Tretou prioritou je pre Lubyovú veda a výskum, predovšetkým eurofondy a ich čerpanie. „Momentálne by som sa chcela zamerať na intenzívny kontakt s Bruselom. Ísť tam, možno už budúci týždeň, stretnúť sa s kompetentnými ľuďmi a zistiť priamo na mieste, čo nám vyčítajú a ako to čo najskôr odstránime, aby sme dokázali spriechodniť čerpanie tých prostriedkov a zároveň sa doma pozrieť na hodnotiace kritériá a nastaviť ich tak, aby to bolo transparentné a objektívne hodnotenie,“ naznačila svoje najbližšie plány Lubyová a dodala, že problematická výzva bude zrušená. Andrej Danko ministerku požiadal, aby bola nová výzva najtransparen­tnejšia, ako sa len dá.

Ako štvrtý bod ministerka spomenula šport a naznačila, že sa chce postarať o to, aby bol šport na Slovensku čo najviac dostupný. Zameria sa tak aj na rozvoj športu v školách, v krúžkoch a v regiónoch, aby sme nemali iba elitné družstvá, ale aby sa všetci občania Slovenska dostali na športoviská a mohli sa venovať kvalitnej športovej činnosti.

Kiska: Je to ťažká politická úloha

Prezident pozval Lubyovú na krátke stretnutie už v utorok, aby sa porozprávali o tom, ako vidí rezort školstva. Po stretnutí za základné úlohy novej ministerky označil zastavenie úpadku vzdelania a zastavenie morálneho rozkladu ministerstva. „Je to ťažká politická úloha, pretože k mnohým opatreniam treba aj politickú vôľu partnerov,“ povedal Kiska.

Martina Lubyová bola v minulosti riaditeľkou Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), naposledy pôsobila ako zástupkyňa riaditeľky Centra spoločenských a psychologických vied (SAV). Predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko meno novej ministerky potvrdil v pondelok. Novinárom povedal, že chce do funkcie vybrať človeka, ktorý dokáže spoločnosť upokojiť a hľadať konsenzus. Ako dodal predseda vlády Robert Fico, bol by rád, keby sa nová ministerka zúčastnila už na stredajšom zasadnutí vlády.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Andrej Kiska #Martina Lubyová