Mečiar: Zrušenie amnestií pošliapalo moje práva. Otázky o únose označil za idiotské

Slovensko sa podľa expremiéra Vladimíra Mečiara nachádza v situácii, keď treba zásadné zmeny.

27.09.2017 13:36 , aktualizované: 16:29
debata (159)

Preto prišiel do Bratislavy na konferenciu Právny štát alebo právo na pravdu. Mečiar pred konferenciou novinárom povedal, že súčasná politická garnitúra sa k nemu správa ako k persone non grata.

Začudoval sa, že prečo by on nemal rozprávať o právnom štáte. „Kto iný? Čo má únos spoločné so mnou,“ povedal novinárom na otázku, či on môže hovoriť o právnom štáte, keď je spájaný s únosom Michala Kováča mladšieho.

Idiotské otázky o Kováčovi

Podľa Mečiara zrušením amnestií, ktoré on udelil ako zastupujúci prezident SR v pozícii predsedu vlády, boli pošliapané jeho práva ako premiéra. Otázky o Kováčovi mladšom označil za idiotské.

Polícia v lete rozhodla, že nebude stíhať Mečiara v súvislosti so zneužívaním právomocí verejného činiteľa. Prípad je totiž premlčaný. Podľa Trestného zákona, platného v čase skutku, bola premlčacia doba desať rokov.

Polícia začala vyšetrovať bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara v druhej polovici júla. Podozrenie z trestného činu súviselo s amnestiami, ktoré udelil ako zastupujúci prezident 3. marca a 7. júla v roku 1998. Podľa výroku ústavného súdu sa vtedy neriadil požiadavkou zdržanlivosti pri udelení amnestie. Naopak, je očividné, že ju zneužil.

Mečiar: Fico nehovoril celú pravdu, jeho vtedajšia strana bola proti vzniku samostatnej SR

Predseda vlády Robert Fico podľa expremiéra Vladimíra Mečiara nehovoril celú pravdu, keď povedal, že on hlasoval v Slovenskej národnej rade za zvrchovanosť a slovenskú ústavu. Ako povedal Mečiar dnes na konferencii Právny štát alebo právo na pravdu, Fico zabudol povedať, že jeho strana bola zásadne proti vzniku SR ako samostatného štátu. „Peter Weiss (vtedajší predseda Strany demokratickej ľavice – poznámka SITA) sa mi vyhrážal trestnými následkami,“ vyhlásil Mečiar s tým, že vtedajšia Ficova strana (Strana demokratickej ľavice) bola za zachovanie Československa.

Podľa Mečiara prezidentov poradca Martin Bútora bol po roku 1989 splnomocnencom československého prezidenta Václava Havla pre udržanie Československa. Bývalý podpredseda Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH) Vladimír Palko bol zas podľa neho vo Federálnej bezpečnostnej a informačnej službe za boj so slovenským nacionalizmom.

Trojnásobný slovenský predseda vlády Mečiar, ktorý neúspešne kandidoval za prezidenta SR, tvrdí, že sa vymyslela legenda o rozdelení republiky pod stromom. „Nemohli sme konať proti vôli národa. Neboli žiadne protesty,“ uviedol. Podľa neho sa však nemohlo postupovať pri rozdelení federácie podľa zákona o referende, pretože v ňom bolo stanovené, že štát, ktorý odíde z federácie, sa zrieka majetku v prospech republiky, ktorá zostáva. „Česká strana povedala, že môžeme ísť,“ konštatoval.

Slovensko nemalo v roku 1993 pripravené na samostatnosť nič. „Museli sme preberať z Prahy a budovať vlastné inštitúcie. Boli sme prví, ktorí si mohli povedať, že naša ekonomika sa vyrovnala rastom roku 1989. Budovali sme armádu. Po štyroch mesiacoch bola bojaschopná,“ vymenoval úspechy.

Mečiar sa vrátil aj k rozbitiu republiky v roku 1939. „Nie som ochotný akceptovať, že za rozpad prvej republiky boli vinní Slováci. Na vine boli Nemci, Briti a Francúzi, ktorí podpisovali dohody. Slováci zachraňovali, čo sa dá,“ vyhlásil.

Harabin označil Kisku za daňového kriminálnika

Na konferencii vystúpil aj sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý v prejave viackrát povedal, že slovenský prezident Andrej Kiska je daňový kriminálnik a úžerník. „Kiska je vydierateľný daňový podvodník. V zahraničí to vedia. Koľko je ešte takých podvodov?“ pýtal sa Harabin, podľa ktorého ho Bezpečnostná rada SR nemala pustiť do USA na Valné zhromaždenie OSN, pretože je bezpečnostným rizikom. „Kiska ako jediný povedal, že Rusko je agresor. Ani Macron, ani Donald Trump si to nedovolili povedať,“ upozornil Harabin, ktorý si myslí, že Kiska je vydierateľný cudzími spravodajskými službami a práve preto kričí.

Konferenciu zorganizovalo viacero organizácií. Boli medzi nimi uvedené Rastic, SES NEZES, Panslovanská únia, Slovakia plus, Korene, Kongres slovenskej inteligencie, Slovenské hnutie obrody, Vospolnosť, Konzervatívne Slovensko, Spoločnosť A. Hlinku, Ústav dejín kresťanstva, Magnificat, Aliancia za nedeľu. Prišlo na ňu približne 200 ľudí. Boli medzi nimi dvaja poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko Natália Grausová a Stanislav Drobný. Konferenciu moderovala exposlankyňa za HZDS Eva Zelenayová. V publiku sedeli viacerí bývalí politici – Ján Cuper, ktorý právne zastupoval exšéfa SIS Ivana Lexu, či Viliam Oberhauser. Na konferencii by mal ešte vystúpiť sudca Ústavného súdu SR Milan Ľalík.

Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú mrzí účasť sudcov na stredajšej konferencii. „Každý sudca sa môže zúčastniť na akejkoľvek konferencii, ale účasťou na takomto type dáva verejnosti na známosť niečo o sebe. Ich účasť je výpoveď o samotných aktéroch. Najmä v otázkach, ktoré sú viac otázkami etiky a verejného pôsobenia sudcov, je na mieste úloha súdnej rady a sudcovských samospráv,“ uviedla Žitňanská pred novinármi na otázku, či nebude zvažovať podanie disciplinárneho návrhu. Podľa nej je zdravšie pre vývoj sudcovského stavu, keď to nebude riešiť minister spravodlivosti a výkonná moc.

Kauza Elektra: Choďte do prde*e, odkázal Mečiar

Mečiar sa na konferencii nevyjadril k otázkam, kde zobral peniaze na kúpu vily Elektra v Trenčianskych Tepliciach. „Choďte do prdele,“ povedal na otázku o financovaní vily. Následne povedal, že peniaze si požičal. Z čoho však splácal pôžičku, nepovedal. „Čo vás do toho, odkiaľ som mal peniaze,“ vyhlásil.

Do kín onedlho príde film o Vladimírovi Mečiarovi. Expremiér sa naň nechystá. Povedal, že nedal súhlas na použitie materiálov pre film, ale len pre potreby fakulty. Režisérkou dokumentárneho filmu je Tereza Nvotová.

Trailer k filmu Mečiar.
159 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimír Mečiar #éra Mečiarizmu #mečiarizmus #zrušenie Mečiarových amnestií #amnestie