Banská Bystrica pochodovala proti fašizmu

Na protifašistickom pochode pod názvom Spolu je nás viac v Banskej Bystrici sa zúčastnilo okolo 350 ľudí.

07.10.2017 19:00

Ako povedala pre agentúru SITA koordinátorka platformy Nie v našom meste Martina Strmeňová, ktorá pochod organizovala, na Banskú Bystricu to je podľa nej veľký úspech. Ako uviedla, platforma vníma potrebu pracovať na tom, aby ľudia v Banskobystrickom samosprávnom kraji volili demokraciu, a nie extrémistické a fašistické alternatívy.

Dav ľudí prešiel ulicami z Námestia Vajanského až na Námestie SNP. V rukách niesli transparenty s odkazmi ako napríklad „Bye Bye, Kotleba“. „Vystúpili tu ľudia, ktorí mali čo povedať, tak ľudia za učiteľskú obec, ako kultúrnu a cirkevnú obec, či menšiny. Odkazy boli veľmi silné a súčasné," povedala.

O niekoľko mesiacov to môžeme byť my

Evanjelický teológ Ondrej Prostredník podľa jej slov apeloval na cirkvi, že by nemali mlčať. Programový dramaturg kultúrneho centra Záhrana Milan Zvada poslal odkaz na margo toho, že dnes sú na plagátoch označované menšiny hanlivými slovami a označeniami. „Takisto môžeme o niekoľko mesiacov, rokov byť na plagátoch my," povedala Strmeňová.

Podľa koordinátorky sa pochod zaobišiel bez incidentov. „Bolo to veľmi pokojné zhromaždenie. Všetko prebehlo v poriadku," uviedla s tým, že budú naďalej robiť aktivity smerom k mobilizácií občanov k voľbám do VÚC. Podobný pochod však už do novembrových volieb neplánujú.

Odpoveď na radikalizáciu spoločnosti

Pochod bol organizovaný občianskou platformou Nie v našom meste, ktorej záleží na rozvoji tolerancie a ľudských práv v Banskej Bystrici a Banskobystrickom samosprávnom kraji. Nie v našom meste v Banskej Bystrici oficiálne vzniklo v apríli v roku 2014 ako dlhodobá odpoveď na radikalizáciu spoločnosti.

„Medzi nami nájdete študentov, študentky, učiteľov, učiteľky, pastorov, ajťákov, kurátorky, seniorov a seniorky, komunitných pracovníkov a pracovníčky, aj podnikateľov a podnikateľky," uvádza platforma na facebooku.

chyba
Viac na túto tému: #fašizmus #Banská Bystrica #pochod #pochod proti fašizmu